Svobodní vzhlížejí s nadějí k výsledkům britských voleb

Gratulujeme britským voličům k potvrzení, že výsledek referenda nebyl omyl. Již tři roky trvající přetahovaná o to, zda a jakým způsobem Velká Británie opustí EU, se po drtivém vítězství konzervativců Borise Johnsona snad konečně chýlí ke zdárnému konci. My, Svobodní, jsme první českou politickou stranou, která téma odchodu z EU otevřela jako vážné politické téma.

Vítězství konzervativců vnímáme jako naději pro tu část veřejnosti, která si váží svobody jednotlivce, jako té nejvyšší hodnoty. Nejen, že nedojde k naplnění socialistických plánů Jeremyho Corbyna, které výsledek voleb významně ovlivnily, ale díky silnému mandátu pro Johnsona je také téměř jisté, že v lednu 2020, přestane rozhodování v Bruselu negativně ovlivňovat svobodu jednotlivců ve Velké Británii.

  1. Uvědomujeme si, že Evropská unie bez Británie, země s nejpevněji zakořeněnou demokratickou tradicí, bude o poznání horším místem k životu, než Evropská unie s Británií. Odchod Británie znamená závazek klást na myšlenku Czexitu zásadní důraz a spatřovat v něm jednu z hlavních politických priorit a dosáhnout tohoto cíle dříve, než míra rozkladu posledních zbytků demokracie v eurounijních politických institucích přesáhne únosnou mez.

  2. S potěšením konstatujeme, že lobby zpochybňující výsledek referend není tak silná, jak se na první pohled zdálo a že strašení britských voličů ekonomickou katastrofou v jejich přání nabýt zpět ztracené suverenity nijak neoslabilo. Budiž to poučením pro nás, kteří sledujeme podobný mediální tlak na českou veřejnost.

  3. Přejeme si dobré budoucí vztahy České republiky s nezávislou Velkou Británií. Obáváme se však, zda to bude v režimu sdílené zahraniční politiky EU vůbec možné. Suverénní česká zahraniční politika by byla ku prospěchu prohloubení našich vztahů s nově svobodnou Velkou Británií, která je našim tradičním spojencem. I to je pro nás jeden z důležitých důvodů úvah o Czexitu.

Republikové předsednictvo Svobodných

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Svobodní gratulují Velké Británii k vítězství v únikové hře zvané Brexit

Svobodní vzhlížejí s nadějí k výsledkům britských voleb

Zálom: Chceme czexit, ale především chceme svobodu

Hrubý: Zavádějící propagace EU na univerzitách je nepřípustná

Svobodní vyzývají premiéra Babiše v otevřeném dopisu k použití práva veta při hlasování o brexitu. Další prodlužování procesního kómatu škodí všem.

Ve čtvrtek 21. března proběhne zasedání Evropské rady, na kterém se bude hlasovat o odkladu brexitu, který je naplánovaný na 29. března. Svobodní vyzývají premiéra České republiky Andreje Babiše, aby využil svého práva dle čl. 50(3) Smlouvy o Evropské unii a hlasoval proti odkladu. „Je evidentní, že britský parlament neodsouhlasí dohodu o vystoupení v současném znění ani dnes ani za měsíc. Zároveň se nezdá, že by vláda premiérky Mayové měla jasný plán, co v rámci prodloužené lhůty dělat jinak. Odklad brexitu by uvrhl celou Evropskou unii do procesního kómatu,“ shrnul předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Dostávejte informace o Svobodných

Přihlaste si náš e-mailový odběr a buďte v obraze.