Svobodní: Druhé stanovisko k bombardování Ukrajiny

Témata:

STANOVISKO 2 – 24.2.2022:

Od chvíle, kdy dopadla první ruská raketa na území Ukrajiny, přebírá Rusko zodpovědnost za všechny oběti.

K bombardování cizí země nemá mandát a takové počínání je potřeba vždy ostře odsoudit.

Dokud ruské jednotky neukončí ostřelování a intervenci obecně, jsou zapomenuty všechny okolnosti a křivdy, které se v tomto složitém regionu v nedávné i dávné minulost odehrály a kterých jsme si byli vědomi.

STANOVISKO 1 – 22.2.2022:

Nic kromě odvracení přímého útoku na vlastní území neospravedlňuje přesun jednotek na území cizího státu. Ukrajina Rusko na své území nepozvala ani žádnému státu nevyhlásila válku, proto i přes nenaplňování Minských dohod (schválených RB OSN) ze strany Ukrajiny Svobodní odmítají Ruskou vojenskou intervenci.

Dodatek: Nyní je potřeba, více než kdy dříve, se nesmířit se současným stavem. Rusko evidentně vycítilo, že USA i většina států západní Evropy má v čele slabé lídry a zkouší co si může dovolit. V bezpečnostních otázkách se tedy nemůžeme spoléhat na iniciativu ostatních a musíme být jako samostatná Česká republika aktivní. Případné sankce přitom musíme cílit tak, abychom jimi v první řadě nepostihli vlastní podnikatele (vyjma obchodníků s vojensky zpracovatelným materiálem).

Politika Green Dealu prohlubuje naši energetickou závislost (nejen) na Rusku a musíme ji tedy zásadně odmítnout. Z bezpečnostního hlediska je pro nás klíčová změna směřování od zelené politiky EU k naší energetické nezávislost.

Současná situace jasně odkryla, jak snadno může být iracionální energetická politika EU bezpečnostní hrozbou a ohrožením naši suverenity. Politiku Green Dealu, která prohlubuje naši energetickou závislost na Rusku, musíme tedy o to více odmítnout.

Říká se, že tam, kde se obchoduje, tam se neválčí. Bohužel se tedy potvrdily předpovědi Petra Macha, že zavádění celních překážek (tedy potlačování voleného trhu) dle Asociačních dohod bude zdrojem problémů: „Jestliže vstupem do celní unie s EU ztratí lidé na východě Ukrajině možnost volně obchodovat s těmito státy, povede to jen ke zvýšení jejich chudoby a eskalaci konfliktu.“ V budoucnu bychom se tedy měli vyvarovat podobným požadavkům na zavádění nebo navyšování celních bariér.

Stanovisko předsednictva Svobodných

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)