Svobodní odsuzují agresi ozbrojených složek Ruské federace vůči Ukrajině v Azovském moři.

Témata:

Rusko se v bilaterální dohodě s Ukrajinou zavázalo nebránit proplouvání komerčních a vojenských lodí přes Kerčský průliv.
Loď ruského námořnictva úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru. Civilním plavidlem (tanker) blokovalo Ukrajině v přístupu k Azovskému moři. Následně ruské námořnictvo užilo vojenskou sílu k obsazení ukrajinských vojenských lodí a zajetí jejích posádky.
Jedná se o prokazatelné porušení norem mezinárodního práva [1],[2] a neoprávněné a neomluvitelné použití vojenské síly stálým členem RB OSN.
Česká vláda by měla vyzvat vládu Ruské federace k neprodlenému propuštění zajatých ukrajinských námořníků, k vydání zadržených lodí a upustit od dalšího podobného jednání, které by mohlo zvyšovat napětí a eskalovat konflikt.

Republikové předsednictvo

[1] Úmluva OSN o mořském právu ze dne 10. 12. 1982
[2] Charta OSN ze dne 26. 6. 1945

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Zálom: Vrtí se v aféře Vrbětice psem?

Sečkár: Věřte nevěřte Vrběticím

Pajonk: Ruské zajetí ukrajinských lodí bylo prokazatelně porušení mezinárodního práva

Aneb „už zase Rusko a pokrytecké pojetí práva pokojné plavby“.

Svobodní odsuzují agresi ozbrojených složek Ruské federace vůči Ukrajině v Azovském moři.

Pajonk: Evropská armáda vs NATO

V diskusi následující vstup ČR do Unijního projektu Evropské armády (PESCO) se ozývalo mnoho tvrzení: že s tím NATO nemá problém a naopak to podporuje. Že v obraně proti perspektivní „ruské hrozbě” se nedá spoléhat na USA, které přeci za Trumpa své Evropské spojence hodily přes palubu a navíc jsou pro-ruské, a proto se EU musí vymezit sama pod vedením „proti-ruského” Německa a Francie. Že je PESCO pouze nevinnou „spoluprací pro efektivitu” a nemá žádný politický přesah.

To vše se ale v následujících týdnech ukázalo být propagandistickým domečkem z karet, který zbořila záplava nových faktů. Vezměme si to popořadě. Nejprve NATO.