Liberec

Politické hnutí PRO 2016 společně se Svobodnými

Současný primátor Liberce Tibor Batthyány stojí v čele politického hnutí PRO 2016. Chystá se jako lídr kandidovat s tímto hnutím a s podporu Svobodných (Strana svobodných občanů) do nadcházejících komunálních voleb a opět stanout v zastupitelstvu města.

„Pro společnou spolupráci jsme se rozhodli poměrně snadno. Obě strany míří spíše na pravicového voliče, který bude spíše slyšet na racionální program, který nebude slibovat, ale nacházet skutečná řešení potřeb města a jeho obyvatel. Můžeme tak být zajímavou volbou pro lidi, kteří před sliby preferují zkušenosti mé i mých kolegů“ uvedl úvodem primátor Tibor Batthyány.

Hnutí PRO 2016 je hnutím, které vzniklo na jihu Čech před dvěma lety a založili ho lidé, kteří nesouhlasili s politikou a způsoby praktikované v hnutí ANO, nebo kritizovali jeho směřování. Svobodní mají historii již podstatně delší a po posledních volbách nejsilnější neparlamentní stranou v zemi.

„Společná kandidátka PRO 2016 a Svobodných je šancí jak spolupracovat již teď, netříštit síly pokud máme podobné postoje či témata a zvýšit tím volební potenciál. Můžeme být atraktivní alternativou k jediné současné pravicové straně, ODS.“  Dodal Ing. František Petrík, místní předseda Svobodných, který bude trojkou na společné kandidátce.

Kandidátka komunální volby 2018

Tibor Batthyány
40 let, primátor města Liberec
1
Mgr. Libuše Vítová
59 let, zastupitelka města Liberec, učitelka na ZŠ
2
Ing. František Petrík
57 let, člen republikového výboru Svobodných, manažer ve společnosti Bombardier
3
Ing. Jana Vančatová
52 let, předsedkyně Kulturní komise města Liberec, inženýr ekonomie
4
Ing. Zbyněk Hubínka
42 let, vysokoškolský pedagog, informatik
5
Ing. Pavel Štekl
43 let, projektový manažer, 14 let radní a zastupitel v Chrastavě
6
Martin Benek
19 let, student gymnázia
7
JUDr. Eva Karhanová Horynová
63 let, zastupitelka města Liberec, pedagog
8
Mgr. Jan Čertík
34 let, konstruktér
9
Ing. Martin Čulík
53 let, radní a zastupitel města Liberec, dopravní inženýr
10
Zdeněk Gottvald
35 let, galvanizér
11
Petr Neuhäuser
47 let, vedoucí kanceláře primátora
12
Ing. Zuzana Koubová
27 let, obchodní zástupce
13
MUDr. Pavlína Novotná
36 let, chirurg, lékařka zdravotnické záchranné služby LK
14
Klára Dvořáčková
19 let, student
15
Zbyněk Šrámek
42 let, zastupitel města Liberec, vedoucí oddělení zdravotnické techniky v KNL a.s.
16
Petr Michal
46 let, OSVČ, informatik
17
Jakub Záleský
41 let, profesionální golfový trenér
18
Daniel Ballaty
25 let, prodejce elektroniky
19
Ing. Jakub Šerák
37 let, manažer technologické firmy
20
Tomáš Mádr
34 let, obchodní zástupce
21
Libuše Wernerová
83 let, důchodkyně
22
Josef Vodrážka
57 let, mistr montáže
23
Jaroslav Vančat
32 let, odborný servisní pracovník – výtahář
24
Tomáš Zikmund
50 let, designer
25
Mgr. Bohdan Marek
40 let, dobrovolný hasič a operační důstojník HZS
26
Ing. Romana Lakomá
49 let, sociální pracovnice
27
Karel Mráz
48 let, podnikatel – zámečnictví, předseda KOVOM racing Liberec, ředitel motocyklových závodů CAMS
28
Petr Doležal
44 let, IT technik
29
Aleš Zeler
47 let, podnikatel ve stavebnictví
30
David Nekovář
25 let, podnikatel v oblasti internetu
31
Lukáš Borkovec
28 let, podnikatel
32
Vojtěch Petrík
28 let, ekonom, analytik, inženýr ekonomie VŠE
33
Jiří Dušátko
44 let, manažer logistiky
34
Lukáš Slabý
32 let, skladník
35
Miroslava Zdvihalová
39 let, administrativní pracovnice
36
Michaela Košková
18 let, studentka
37
Ing. Jiří Hruška
47 let, obchodní manažer
38
Tomáš Pustka
20 let, personalista
39
Načíst další

Volební program 2018

Programově se tato společná kandidátka orientuje zejména na rozvoj města, bytovou politiku, sestavování akčního plánu pro efektivní plánování investic a rozvoj cestovního ruchu.  Ze zásadních témat uvádí následující priority seřazené podle významnosti dopadu do rozpočtu města.

1) Záchrana plaveckého bazénu.
2) URAN či zámek?
3) Snížení daně z nemovitosti
4) Zrušení poplatku za předzahrádky

Zobrazit celý

Programově se tato společná kandidátka orientuje zejména na rozvoj města, bytovou politiku, sestavování akčního plánu pro efektivní plánování investic a rozvoj cestovního ruchu.  Ze zásadních témat uvádí následující priority seřazené podle významnosti dopadu do rozpočtu města.

1) Záchrana plaveckého bazénu.

Půjde o bezesporu největší investici města za posledních patnáct let. Plavecký bazén je prioritou, protože jde o druhý nejnavštěvovanější bazén v ČR, který přiláká více než 300 tisíc lidí ročně. Na rozdíl od jiných bazénů, ten liberecký si neustále zachovává zejména sportovně rekreační funkci, která je pro obyvatele Liberce, sportovce a děti nezbytná. Bohužel dle odhadů si budeme muset připravit až 620 milionů korun.

2) URAN či zámek?

Podle nejnovějších stavebně technických průzkumů je magistrátní budova URAN v tak špatném technickém stavu, že jeho kompletní rekonstrukce vyjde na více než 150 milionů korun. Taková investice do „paneláku“ nám přijde nepříliš rozumná. Zvažujeme proto možnost úřad přestěhovat do zámku. Toto řešení by skloubilo dvě pro Liberec důležité věci. Jednak nevyužívání zámku a jednak další historická magistrátní budova. Celá agenda města by tak byla v centru města, v krátké vzdálenosti od sebe a v bezprostřední vzdálenosti od MHD. Komplikované na celé situaci je, že podle posledních informací je na zámek složena poměrně vysoká nevratná záloha ze strany nějakého zájemce. Zároveň to ale považuji za zprávu dobrou, že zámek by mohl najít svého uživatele i bez města.

3) Snížení daně z nemovitosti

V roce 2011 se zejména levicové strany jako Starostové či ČSSD rozhodly, že zvýší daň z nemovitosti. Město mělo tehdy hluboko do kapsy a tak se město rozhodlo, zatížit vyššími daněmi občany Liberce, majitele nemovitostí. Město mělo tehdy lidem poděkovat.

Jenže na opačný krok se už nemyslelo a dodnes s ním nikdo nepřišel. Ekonomice se daří, město disponuje rekordními rozpočty a považujeme za důležité, nezapomenout tedy lidem daně opět snížit. Když to nedělá stát, můžeme to udělat částečně alespoň my, město. Chceme místní koeficient snížit na hodnotu 1. Dopad do rozpočtu odhadujeme na zhruba 40 milionů korun. Při odhadovaném rozpočtu města 2,2 miliardy v příštích letech se nejedná o sumu, kterou by město nezvládlo. Chtěli bychom proto, aby lidé opět nějakou tu tisícikorunu na daních ušetřili a sami se rozhodli, za co ji utratí. Ať už babičce za léky, dětem za nějaký kroužek či prostě za jídlo, rozhodnou se o tom sami. Nebudou ji za ně přerozdělovat politici.

4) Zrušení poplatku za předzahrádky

Rádi bychom od příštího roku zrušili poplatky předzahrádky. Příjem pro město je zcela zanedbatelný, zhruba 700 tisíc korun. Tyto peníze bychom raději nechali podnikatelům a živnostníkům, kteří provozují restaurace či kavárny, aby si za ně předzahrádky upravili. Místo placení bych s nimi rád navázal debatu o tom, zda má město dávat nějaká pravidla či doporučení k tomu, jak by taková předzahrádka či terasa měla vypadat.

Již v roce 2016 jsem prosadil úpravu vyhlášky, která říkala, že od 121. dne se poplatek neplatí. Motivací pro mne bylo, aby zahrádky byly v ulicích co nejdéle. Což se prokázalo a mnozí restauratéři tak bez zvýšených nákladů mohou zahrádky instalovat už v prvních jarních dnech a nechávat je do pozdního podzimu, pokud jim to počasí dovolí.

Jak je patrné už z těchto čtyřech témat, skutečně se na společné kandidátce sešli pravicově  a racionálně smýšlející subjekty, které mohou býti ve volbách těmi, kterým půjde o rozvoj města a svobodu podnikání nebo jedince zároveň.

Další programové body se dozvíte již brzy na stránkách www.protibora.cz nebo na www.svobodni.cz

Skrýt program

Články

Kontakty

Ing. František Petrík
kontaktní osoba petrik@svobodni.cz
Dostávejte informace o Svobodných

Přihlaste si náš e-mailový odběr a buďte v obraze.