LÉK PRVNÍ: Nízké a jednoduché daně

Vybrali jsme 5 léků pro nemocnou českou společnost a ekonomiku a právě vám představujeme ten první.

Ekonomika potřebuje oživit. Místo dotací a výhod pouze pro vyvolené je třeba zvýšit čistý příjem všem pracujícím. Je to snadné, stačí snížit daně. Lidé budou mít rázem plnější peněženky.

Není možné, aby průměrný zaměstnanec 64,34 % své pracovní doby [1] vydělával státní kase a jen 35,66 % jeho snažení se odrazilo na tom, jak se má dobře. Daňové břemeno je vysoké pro všechny, proto letos slavíme den daňové svobody téměř až v druhé polovině roku.

Současné daně jsou nejen vysoké, ale i složité. Je třeba systém zpřehlednit. Zrušit daně, které nejsou férové a ty, které kvůli složitosti výběru přináší do státní kasy jen velmi málo. Nízké daně umožní vznik mnoha nových pracovních příležitostí, a také zvýší dostupnost bydlení (příkladem takové neférové daně je totiž i daň z nabytí nemovitosti, která se snad už konečně zruší).

Bydlení bude skokově dostupnější hned poté, co skončí legislativní proces zrušení daně z nabytí nemovitosti, která zcela nemorálně zdaňuje už několikrát zdaněné. Zrušení nesystémových daňových výhod je dalším krokem správným směrem ke zjednodušení legislativního prostředí. Hypotéky uzavřené za doby existence daně z nabytí nemovitostí tím ale nesmí být dotčeny –  kromě jednoduchosti je totiž také důležitá předvídatelnost.

Pokud jde o výhody, stát by si měl ujasnit, zda chce skutečně ulehčit mladým vstup na trh práce či nikoliv.  Věková hranice pro odpuštění odvodů se stanovila na 26 let, ale jen pro ty, kteří studují. Chceme férové podmínky pro všechny. K mladým lidem je třeba přistupovat stejnězaložení rodiny a zahájení pracovní kariéry není o nic horší než studium.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Snižme a zjednodušme DPH – jediná sazba na 14%
  • Zrušme daně, které vynášejí minimum prostředků – daň silniční, daň z plynu, daň z elektřiny či daň z uhlí
  • Nebraňme dostupnějšímu bydlení – zrušení daně z nabytí nemovitosti bez časového omezení a zásahu do uzavřených smluv
  • Přistupujme férově k mladým pracujícím – odpuštění odvodů všem do 26 let

Zpátky na všech 5 léků

[1] https://libinst.cz/danove-bremeno-zamestnancu-2019-6434/

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

5 léků, které Česká republika potřebuje nejvíce

Hrubý: Proč daňová harmonizace v EU povede ke zchudnutí občanů

Kříž: Očima libertariána: Bez státu by byl každý důchodce multimilionář.

Terézia Mlýnková Išková: Když kraj zachraňuje venkovské prodejny

Komárková: Nenechme si sebrat poslední měnovou svobodu

1. 10. 2018 na Slovensku vstoupila v platnost nová novela o dani z příjmu . Ta upřesňuje danění z prodeje nejen bitocinu, ale i všech ostatních kryptoměn. Prodej je nově charakterizován jako: Výměna kryptoměny za majetek, výměna kryptoměny za jinou kryptoměnu a výměna kryptoměny za poskytnutí služby.

Dostávejte informace o Svobodných

Přihlaste si náš e-mailový odběr a buďte v obraze.