Dobré účty dělají dobré přátele

Byli jste někdy na úřadě? A chtěli po Vás zaplatit správní poplatek, třeba 50 Kč za výměnu technického průkazu? Stáli jste někdy na městem spravovaném parkovišti, kde jste museli zaplatit parkovné třeba 10 Kč? Tak vězte, že kdyby byla situace opačná, tedy kdyby Vám měl stát dát stejnou částku, tak si jí bez skrupulí a zcela legálně ponechá!

Jak je to možné? Za vším stojí ustanovení daňového řádu, konkrétně § 155 odst. 2, který v zájmu hospodárnosti umožňuje úřadu nevyplatit částky nižší než 100 Kč. Jako mnozí jste pravděpodobně nikdy neslyšeli o tom, že by se něco takového dělo, nicméně přesně to se stalo Janu Kondziolkovi (který je mimo jiné našim kandidátem pro volby do poslanecké sněmovny 2017). Odstěhoval se z Karviné a přesto, že všechny údaje o změně pobytu úřadům nahlásil, poplatek za odpad v nové obci také zaplatil (i za poměrnou část roku minulého), přišla mu složenka, aby magistrátu města Karviné uhradil poplatek za odpad na příští rok. Proto zaslal magistrátu odpověď, ve které ho naopak požádal o vrácení poměrné částky za rok loňský, protože se přeci neodstěhoval o Silvestrovské půlnoci a stejnou částku již zaplatil i v nové obci. Jednalo se o desetikoruny, ale přeci.  Úřední proces, který zpustil se zdá neuvěřitelný a v plné nahotě ukazuje náš přebujelý úřednický aparát a změť zákonů, která mu to umožňuje.

Úředníci totiž místo toho, aby přeplatek ve výši 41,- Kč vrátili, tak jak se to mezi normálními lidmi dělá, když si něco dluží, tak vypracovali rozhodnutí, ve kterém zamítli vyplacení částky s odvolání na výše citovaný paragraf zákona s odůvodněním na hospodárnost takového postupu. To si ale Jan Kondziolka nenechal líbit. „V době, kdy většina bank má nulové poplatky a zadání platebního příkazu trvá cca minutu, oni si dali práci s vypracováním elaborátu s odůvodněním, poučením, možnosti odvolání a všemi úředními náležitostmi“, říká Jan Kondziolka, který samozřejmě svého práva na odvolání využil a naopak v něm úředníky v souvislosti se zmíněným obvinil s nehospodárnosti při vypracováváni dokumentu, místo zadání jednoduchého platebního příkazu.

Na jeho odvolání tedy magistrát vypracoval nový dokument, ve kterém sděluje postoupení odvolacímu orgánu, tedy krajskému úřadu. Po několika měsících čekání krajský úřad rozhodl a světe div se – úředníci z Karviné pochybili a skutečně i nepatrnou částku 41,- Kč musí vrátit. Pro korektnost je třeba uvést, že KÚ konstatuje, že úředníci ve svém rozhodování dle zákona nepochybili, avšak dává p. Kondziolkovi za pravdu, že se neprokázala nehospodárnost vyplacení této částky. To vše na čtyřstránkovém rozboru.

Pan Kondziolka si je vědom, že celé toto martýrium s úřadem stálo násobně více než oněch 41 korun, které nakonec jako přeplatek dostane zpět, a to už nemluvíme o tom třičtvrtě roku, které celé odvolávání trvalo, ale prošlapal tím cestičku, kterou další již nemusí absolvovat. „Chápu, že chyba není na straně úředníků, ti postupovali přesně, jak jim stanoví zákon a pokud by tomu tak nebylo, mohli by být zaměstnavatelem sankcionováni. Chybu vidím spíše v zákonech, které jsou zbytečně složité a obsáhlé, neustále novelizované, a řeší každou banalitu. Běžný občan s právním prostředím nemůže držet krok“, říká závěrem Jan Kondziolka.

Pokud byste i Vy byli takto poškozeni, připravili jsme Vám předtisk žádosti tak, abyste nemuseli podobné martýrium absolvovat.  Stačí vyplnit, podepsat a doručit na podatelnu úřadu (máte-li elektronický podpis, lze zaslat na elektronickou podatelnu úřadu emailem nebo přes datovou schránku).

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět