Rakousko nebude zavádět úplný zákaz kouření v restaurac…

Rakousko nebude zavádět úplný zákaz kouření v restauracích. Jedním z hlavních argumentů používaným zastánci zákona znemožňující kouření v restauracích v tuzemsku bylo to, že je to naprosto běžná záležitost v zemích na Západě. Dnes vidíme, že tomu tak ovšem není. Svobodní jednoznačně podporují právo vlastníka objektu určit si to, zda se bude v jeho vlastním podniku kouřit, nebo ne. Chodit do restaurace či hospody není právo nikoho z nás a platí tak univerzální pravidla chránící posvátnost soukromého vlastnictví. Naproti tomu je zákaz kouření v objektech vlastněných státem naprosto logickým krokem k ochránění zdraví občanů, kteří příspěli na tyto budovy a veřejná prostranství svými daněmi. Je proto klíčové oddělit dvě naprosto odlišné věci. Zákaz kouření v odjezdové hale nádraží či snad na kryté zastávce MHD je zcela v pravomoci státu, či nižší samosprávní jednotky která objekt provozuje. Zákaz kouření v soukromém objektu, ať už je jeho využití jakékoliv, je čistě v pravomoci jeho vlastníka. Tržní mechanismus dokáže poměr kuřáckých/nekuřáckých restaurací regulovat velice efektivně, a to i v čase právě vzhledem k tomu, co průměrný zákazník od dané služby očekává a co preferuje. Problémem jednoznačně mohou být hostince v menších vesnicích, kde zkrátka konkurence neexistuje. Kouření je ovšem v těchto podnicích dovoleno proto, že právě kuřáci tvoří největší část platících zákazníků a podnik tak živí svými utracenými penězi. Pokud by se v dané lokalitě uživil podnik jiného rázu, jeho vzniku rozhodně zakouřená hospoda nijak nebrání. Jejím zrušením ovšem příjde většina obyvatel dané lokality i o poslední možnost využít restauračního zařázení v pěší vzdálenosti od jejich obydlí.
Link: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/457762-rakousko-vycouvalo-ze-zakazu-koureni-v-restauracich.html

Rakousko vycouvalo ze zákazu kouření v restauracích

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět