Žák: Presumpce viny všech chovatelů zvířat je nepřijatelná

Zastupitelstvo města Litoměřice schválilo kontroverzní novelu vyhlášky omezující pohyb psů ve městě a určuje max. délku vodítka při venčení psa, a to na 1,5 metru. Novinka má údajně zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů.

Litoměřická vyhláška však zavádí nebezpečnou presumpci viny všech chovatelů psů. Tedy „kdo má delší vodítko, je potenciálně problémový chovatel“. Takováto kolektivizace viny je pro mě nepřijatelná.

Především se zde legislativně omezuje zájem a svoboda jedné skupiny obyvatel zájmem jiné skupiny obyvatel. A to není správné. S takovou argumentací bychom například mohli rovněž omezit rychlost jízdy na kole, koloběžkách a in-line bruslích v rámci města, protože sem tam nějaký ten cyklista nebo bruslař nedobrzdí a do někoho vrazí.

Navrhneme tedy max. rychlost cyklistům a bruslařům v rámci města pouze na 10 km/h? Líbilo by se to této zájmové skupině?

Jiří Žák odmítá presumpci viny chovatelů

Ne. Toto není dobré řešení. Postihujme tvrdě jen ty problémové chovatele psů, kteří se svými čtyřnohými společníky opravdu ohrozí nebo ohrožují bezpečnost druhých, bez ohledu na to, jak dlouhé mají vodítko.

A nenuťme všechny, aby museli vyhodit svá delší vodítka, pořídit si kratší a psa držet na procházkách na opravdu velmi krátkém vodítku a bezúčelně tak omezovat pohyb a etologické potřeby svého psa na procházkách městem, byť je navíc třeba takový pes velmi dobře vycvičen a chovatel nikoho svým psem neohrožuje.

Ne vše je potřeba řešit zákony a omezováním všech na základě excesů jednotlivců. Je potřeba řešit konkrétní situace a problémy a naučit se být vzájemně více tolerantní a ohleduplní, protože tolerance a ohleduplnost se žádným zákonem ani vyhláškou občanům nařídit nedá.

Jiří Žák,
veterinární lékař a člen Svobodných

Články vyjadřují pouze osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Komárková: Nenechme si sebrat poslední měnovou svobodu

1. 10. 2018 na Slovensku vstoupila v platnost nová novela o dani z příjmu . Ta upřesňuje danění z prodeje nejen bitocinu, ale i všech ostatních kryptoměn. Prodej je nově charakterizován jako: Výměna kryptoměny za majetek, výměna kryptoměny za jinou kryptoměnu a výměna kryptoměny za poskytnutí služby.

Sečkár: Nevyděláš, zaplatíš

Snahy socialistů víc zdaňovat bohatší a úspěšnější už nikoho nepřekvapí. Nápad naší vlády na zavedení nové daně z chudoby je však novinkou.

Vodička: Chvíli mokro, chvíli sucho

Současná vláda ANO, ČSSD a předtím i vláda s KDU-ČSL si vytyčily, mimo jiné, jako jeden z cílů boj proti suchu. Tak teď budeme asi vesele budovat nádrže, přehrady a poldry za peníze daňových poplatníků.

Lebduška: Sčítání na obzoru

Tak je to zase tady. Stát potřebuje – tedy spíš pár dobře placených lidí potřebuje ukázat, že jsou k něčemu užiteční. Budeme se sčítat. Sčítání má v českých zemích dlouhou historii. Jako za prvé lze považovat nejstarší dochovaný soupis na majetku litoměřického kostela z roku 1058. Prvé plošné sčítání zavedla patentem císařovna Marie Terezie 13. října 1753 a poprvé bylo celoplošné sčítání provedené v roce 1754.

Žák: Presumpce viny všech chovatelů zvířat je nepřijatelná

Zastupitelstvo města Litoměřice schválilo kontroverzní novelu vyhlášky omezující pohyb psů ve městě a určuje max. délku vodítka při venčení psa, a to na 1,5 metru. Novinka má údajně zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů.

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět