Žák: Poplatky za psy jsou nefér daní z majetku. Zrušme je

Pes je chtě nechtě i přes uznání statusu živé bytosti také něčím majetkem. Proto se v případě poplatků za chov psa jedná o daň z majetku, tak jako platíme státu za vlastnictví domu či bytu. Zároveň se jedná o opatření, která se řadí mezi tzv. regulační a někteří politici mají pocit, že bez tohoto poplatku by každý chovatel psa měl hned deset psů místo jednoho

Faktem je, že ti kteří mají potřebu mít 10 a více psů buď poplatky zaplatí i tak, protože péče o takové množství psů jde do desítek tisíc ročně i bez poplatků, anebo takové poplatky nezaplatí vůbec, protože nemá ani na to, aby se dobře postaral o základní péči o své psy.

Kdo z pejskařů ví, na co město konkrétně využívá peníze vybrané z majetkové daně schované pod poplatek za jejich psa nebo psy? Málokdo. Ani já to nevím. Přitom v některých obcích můžou administrativní a byrokratické náklady na výběr poplatků za psy převyšovat zisky z těchto poplatků. Například v Brně se odhaduje, že až 30 % chovatelů psů s povinností mít psa zaregistrovaného na území města Brna tuto povinnost neplní nebo se ji vyhýbají tím, že psa mají registrovaného v menší obci okolo Brna skrze své příbuzné nebo známé, aby se vyhnuli vysokému poplatku v Brně (tuto informaci mi poskytl můj zdroj u Městské policie Brno).

Proč je podle mě výběr poplatků za chov psa diskriminační resp. neférový? Musí snad platit poplatek městu chovatel holubů, koček, pet prasat, koní, kurů, skotu, fretek, želv, hadů aj. zvířat? Proč by měl platit poplatek za psa třeba někdo, kdo si pořizuje vlastní sáčky na psí trus, neporušuje místní vyhlášky o chovu psů a jeho pes se mu nikdy nezatoulal a nemusel tak ani využívat odchytových služeb městské policie?

  • Poplatek za možný odchyt ztraceného psa nelze vybírat předem (to značí presumpci viny). Měl by se platit až při vyzvednutí ztraceného a odchyceného psa v útulku.
  • Poplatek za znečištění veřejného prostranství se nedá vybírat předem (to opět značí presumpci viny). Poplatek za znečištění veřejného prostranství trusem by se měl vybírat ve formě pokuty za již spáchaný přestupek.

Jsem proto pro zrušení nebo alespoň výrazné snížení této majetkové daně v rámci obcí. Město musí hospodařit s veřejnými financemi jako řádný hospodář a neplýtvat penězi na neúčelné projekty (typu rezidentního parkování) tak, jak tomu činí např. současné vedení města Brna tj. ANO, Žít Brno a KDU-ČSL a Zelení. Pak nebude potřeba vybírat diskriminační poplatky, jejichž vymáhání a administrativa s výběrem takových poplatků spojená někdy dosahuje částkám vybraných na poplatcích.

MVDr. Jiří Žák,
člen Republikového výboru Svobodnývh a kandidát do zastupitelstva města Brna

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.   

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Komárková: Nenechme si sebrat poslední měnovou svobodu

1. 10. 2018 na Slovensku vstoupila v platnost nová novela o dani z příjmu . Ta upřesňuje danění z prodeje nejen bitocinu, ale i všech ostatních kryptoměn. Prodej je nově charakterizován jako: Výměna kryptoměny za majetek, výměna kryptoměny za jinou kryptoměnu a výměna kryptoměny za poskytnutí služby.

Pajonk: Děkuji Svobodným za nasazení a voličům za hlasy

Vážení členové a příznivci, komunální volby jsou za námi. Obrovský dík za vaše nasazení – ať už bylo úspěšné, či nikoliv. Pro svůj názor a politiku jste udělali asi 1000x více, než kdybyste psali ironické komentáře o vládě na facebooku, nebo brblali u piva.

Pajonk: Žádám vás o podporu Svobodných kandidátů

Předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk se rozhodl požádat veřejnost o podporu Svobodných kandidátů. „Co se totiž počítá, je pouze a jenom vhozený hlasovací lístek do urny. Pokud chcete, abychom rostli a byli vidět a slyšet, potřebujeme vás. Víme, že nejsme dokonalí, nejsme vypulírovaní marketingoví kandidáti, přesto, či spíše právě proto, vám budeme prospěšní.“

Michal Molek – ředitel ZŠ o školství, politice a volbách

10 otázek pro Svobodné zastupitele: Martin Halama

Přinášíme vám sérii rozhovorů se zastupiteli za Svobodné. Každý dostal 10 otázek, které se pokoušejí zjistit, co práce zastupitele obnáší a jaká překvapení nováčkům v zastupitelstvech mohou přinést. Dnes odpovídá zastupitel Prahy 18 a místopředseda pražských Svobodných Martin Halama.