Uplynulo 200 let od slavného rozbíjení strojů dělníky, kteří měli obavu, že jim vezmou navždy práci. Z dnešního pohledu nám připadá jejich ničení nesmyslné a krátkozraké, avšak tento způsob myšlení ve společnosti nevymizel.
Před 100 lety bojovali ruční ševci proti Baťově pásové výrobě. Ten tehdy výstižně říkal, že se bijí za svou bídu, která se pevně držela těch, kteří s výrobou jednoho páru bot za den žili v nuzných podmínkách, zatímco americký dělník za pásem jezdil v autě.
Dnes máme Uber a AirBnB. U těch nejde přesně říci, že nahradí tvrdou dřinu stroji, ale ušetří spoustu dřiny zákazníkovi. Uber nahrazuje zastaralý a přeregulovaný způsob osobní dopravy ve městě. Zákazník, který má obavu, že bude okraden, zaplatí předražené jízdné, narazí na arogatního řidiče nebo špinavé auto, má nyní alternativu. AirBnB zase dává zákazníkovi svobodu ve výběru ubytování, které je ve většině velkoměst nesmírně drahé a kvalita je často nízká.
Z druhé strany tím pomáhá tzv. sdílená ekonomika snižovat nezaměstnanost, jelikož řidičem Uberu se může stát každý slušný člověk s dobrým autem. A pokud to nesplňuje, tak s ním nikdo nepojede, taková je síla internetu. Stejně tak každý může pronajmout místnost ve svém bytě turistovi a přivydělat si k nízké mzdě.
Je zvláštní, jak v nás myšlení rozbíječů stále převládá. Jeden se může zeptat, proč nevedeme racionální diskuzi o tom, že nutit taxikáře kupovat si licenci a znát zpaměti ulice, je v době GPS nesmysl. Proč nenecháme turistu vybrat si raději na přenocování čistý byt než špinavý hotel s neochotnou obsluhou a nefukčním wifi?
Proč neřešíme, že příležitostný řidič Uberu má nárok jako každý jiný občan u příležitostného výdělku do 30 tis. ročně neplatit daně. Neřešíme, že pokud tu částku překročí, zaplatí daň z příjmu jako každý jiný a je po problému. Namísto toho nesmyslně řešíme, jak zakázat něco nového.
Nevěřím, že by taxikáři či hoteliéři dokázali zastavit novou technologii, tak jako to nedokázal nikdo před nimi. Mrzí mě však, že není dáván prostor pro diskuzi o tom, jak ulevit slušným taxikářům od regulací a ty neslušné nechat vytlačit novou konkurencí. Jak zjednodušit podnikání v ubytování a nechat lidi pronajímající svůj byt ať si vydělají a jednoduše zaplatí daň z příjmu. A samozřejmě uvolnit a srovnat podmínky i pro hoteliéry, ku prospěchu jich i zákazníků.
A hlavně – dát každému možnost volby. Bez neustálého rodičovského dohledu politiků, kteří vědí, co je pro nás dobré.
Miroslav Jahoda,
člen Republikového výboru Svobodných
Na toto téma jsme napsali
Volby 2021 – program do PS
Hájíme slušnost, svobodu a respekt k naší zemi. Máme právo určovat svět, ve kterém žijeme. Bojujeme za Českou republiku sebevědomých občanů, ve které státní aparát občanům slouží a nevytváří zbytečné pře-kážky. S tím se pojí i přijetí odpovědnosti každého z nás za lepší budouc-nost, která vzniká naším kolektivním snažením. Podporujeme svobodné podnikání za rovných a férových podmínek, soukromý majetek považu-jeme za nedotknutelný Zároveň pokládáme za nevyhnutelné obnovit naši zemi zasaženou pandemií Covid-19.
Proč to děláme: Abychom mohli svobodně žít, prosperovat a být hrdí na svou zemi.
Pokorný: Deregulujme taxi stejně jako Uber!
Před rokem a půl v Brně vyvrcholil spor mezi klasickými taxikáři a společností Uber. Krajský soud v Brně tehdy totiž odsouhlasil předběžné opatření zakazující fungovaní společnosti ve městě. Žalobce (tedy Lidotaxi a potažmo i město Brno) tvrdil, že Uber vykazuje všechny znaky platné pro taxislužby, a tudíž by se mu mělo měřit stejným metrem. Společnost údajně ignorovala všechny podmínky nutné při provozování klasické taxislužby – neměla taxametr a vůz nebyl viditelně a čitelně označen žlutou svítilnou a nápisem TAXI. Podle rozhodnutí krajského soudu se v případě Uberu o alternativní taxislužbu nejednalo a většina jeho principů tudíž byla v rozporu se zákonem.
Hošek: Třídění odpadů z trochu jiného pohledu
Třídění odpadů v EU, potažmo v ČR je věnována nepřiměřená pozornost, já se pokusím otevřít problém a zda je to dobře nebo špatně, ať si každý udělá obrázek sám.
Komárková: Regulace žárovek
Cílem regulace žárovek je úspora peněz v důsledku menší spotřeby energie a větší výdrži úsporných žárovek. Měli bychom být díky této regulaci ekologičtější a ekonomičtější. Otázkou zůstává, zda jsme?
Kříž: Pár slov o sociální politice
Znáte to… obrátí se na vás příbuzný či kamarád s prosbou, zda byste mu nemohli půjčit, protože se dostal do problémů a nemá na to či ono. Zvážíte své možnosti postrádat požadovaný obnos, zeptáte se, jak a kdy vám půjčenou sumu chce vrátit, zvážíte nakolik je vám žadatel blízký a jak moc mu věříte, resp. jak moc mu chcete pomoci… a buďto mu půjčíte, nebo ho odmítnete. Tomu se říká „svoboda rozhodování o svém majetku“.