Svobodní vzpomenou úmrtí Aloise Rašína

Alois Rašín byl politikem a ekonomem, který byl svým přístupem blízký Svobodným. Proto si připomínáme jeho tragické úmrtí i v jubilejním „osmičkovém“ roce.

V roce 1918 se Alois Rašín významně podílel na vzniku samostatné Československé republiky. Byl dokonce autorem prvního zákona 1. republiky:

Samostatný stát československý vstoupil v život. Aby zachována byla souvislost dosavadního právního řádu se stavem novým, aby nenastaly zmatky a upraven byl nerušený přechod k novému státnímu životu, nařizuje Národní výbor jménem československého národa jako vykonavatel státní svrchovanosti toto:

čl. 1/ Státní formu československého státu určí národní shromáždění ve srozumění s Československou Národní radou v Paříži. Orgánem jednomyslné vůle národa a také vykonavatelem státní svrchovanosti je nádodní výbor1);

čl. 2/ veškeré dosavadní zemské a říšské zákony a nařízení zůstávají prozatím v platnosti;

čl. 3/ všechny úřady samosprávné, státní a župní, ústavy státní, zemské, okresní a zejména obecní jsou podřízeny Národnímu výboru a prozatím úřadují a jednají dle dosavadních platných zákonů a nařízení;

čl. 4/ zákon tento nabývá účinnosti dnešním dnem;

čl. 5/ Národnímu výboru se ukládá, aby tento zákon provedl.

Dáno v Praze, 28. října 1918

Jeden z mužů 28. října získal díky svému působení v křesle ministra fonancí pověst budovatele státu a stabilizátora rozvrácených poválečných státních financí. Byl tvůrcem měnové odluky.

5. ledna 1923 ráno byl Alois Rašín u svého bydliště v Žitné ulici střelen do zad. Pachatelem atentátu byl devatenáctiletý anarchokomunista Josef Šoupal, který si za tento čin odpykal 18 let vězení. Rašínův zdravotní stav byl podle lékařů beznadějný – kulka ho zasáhla do jedenáctého obratle, v němž uvízla. Poranění míchy způsobilo úplné ochrnutí dolních končetin a těžké poruchy střev, po šesti týdnech utrpení 18. února 1923 Alois Rašín zemřel.

Mimo jiné po něm zůstal nesmrtelný citát:

„Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída.“

Pietní akt k 95. výročí úmrtí Aloise Rašína se koná na místě, kde byl dne 5. ledna 1923 na politika a ekonoma spáchán atentát.

Kdy: 18. února, 15:30–16:30
Kde: Žitná 10, 120 00 Praha

Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/396266597485812/.

Všichni jste srdečně zváni.

Martin Rumler,
tiskový mluvčí Svobodných

Zpracováno s využítím wikipedie.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Tisková zpráva – Svobodní na připomínce Rašína vyzvali Zaorálka, aby konečně zajistil dodržení zákona

Tisková konference při výročí 11 let

Ketzl: Snad ty oslavy myslíme vážně

Oslavujeme 100. leté výročí našeho samostatného demokratického státu. V této dekádě, především, se však vzdalujeme dílu, které bylo před 100 lety vytvořeno.

Svobodní uctili památku zakladatele Československa Aloise Rašína

Představitelé Svobodných v neděli 18. února v Praze uctili památku Aloise Rašína – prvorepublikového politika, uznávaného ekonoma a spoluzakladatele Československa. Sešli se před domem v Žitné ul. č. 10, Praha 2, tj. na místě, kde byl v lednu 1923 postřelen atentátníkem a právě dnes uplynulo 95 let od jeho tragické smrti.

Káles: Alois Rašín si zaslouží více pozornosti

Připomínáme si smutné výročí, a to 95 let od úmrtí velkého českého státníka, zakladatele svobodné republiky a bývalého ministra financí Aloise Rašína. Zemřel na následky atentátu, který na něj spáchal anarchokomunista Šoupal.

Dostávejte informace o Svobodných

Přihlaste si náš e-mailový odběr a buďte v obraze.