Svobodní v médiích: plastové příbory, přípravy na volby a radní za Svobodné v Praze 3

Témata:

Články, zmínky a citace od 6. do 13. 6. Diskuse o plastových příborech, komentáře k dění ve Svobodných a hlavně aktuality z regionů a komunálních voleb.

Seznam zprávy odvysílal 11. 6. debatu Bez plastových brček a příborů. Evropa chce zakázat výrobky na jedno použití: Plastová, nikoliv zelená planeta. Ekologové varují, že plast postupně prostupuje nejenom našimi životy, ale hromadí se v oceánech a čím dál častěji ho nachází i v tělech samotných ryb. Místopředseda Evropské komise nedávno odhadoval, že do roku 2050 bude v oceánech víc plastů než ryb. Komise proto teď bije na poplach a chce prosadit zákaz plastových brček a příborů. Pomůže ale takové opatření? Nebo bude jen pomyslnou plastovou kapkou v moři?

V pondělním Duelu diskutovali Jan Freidinger z hnutí Greenpeace a někdejší europoslanec Petr Mach ze Svobodných.

11. 6. vydal Svět motorů článek Řidiči, přituhuje. A bude hůř!, ve kterém je rozhovor s členem Svobodných a mluvčím Praha autem Jakubem Cyranim a také zmínky o spojení Brno autem a Svobodných: Brněnským spolkem už se inspirovali pražští kolegové a založili organizaci Praha autem.

Jejich mluvčí Jakub Cyrani potvrzuje, že mu také bylo impulzem všudypřítomné omezování dopravy v jeho okolí. Většina obyvatel je k omezování netečná. „Běžný pracující člověk zkrátka nemá kapacitu obesílat, obvolávat a navštěvovat úřady a zjišťovat, který chytrák vymyslel a který jiný chytrák schválil tu či onu blbost,“ zlobí se Jakub Cyrani.

Server Kurzy vydal 13. 6. video Alternativy Evropské unie II – záznam konference EFDD (Praha, 7. 6. 2018): Konference Alternativy Evropské unie v pražském hotelu Grandior, pořádaná EFDD – frakcí v Evropském parlamentu.

11. 6. vydal Týden článek POLITICKÉ NÍŽINY: Na politickém Olympu se jedná o bytí a nebytí nové vlády, nuda však není ani v politických nížinách a stinných roklích. Například „pravicový sociolog“ Petr Hampl spustil pokřik o cenzuře, když mu liberecká knihovna zrušila přednášku o jeho knížce Prolomení hradeb. Ředitelka se vrátila z dovolené, prolistovala si jeho dílo a setkání s čtenářstvem zrušila, aby uchovala vážnost jí svěřené instituce, a Hampl si musel najmout salonek v hotelu. Na druhou stranu on dokáže být ještě zásadovější. Předsedu Svobodných Tomáše Pajonka vyhodil ze svých přátel na Facebooku, protože hájil trest 13 měsíců vězení pro britského protimuslimského aktivistu Tommyho Robinsona za nezákonné natáčení obžalovaných před soudem. „Naše mravní a ideové postoje už nemají vůbec žádný průnik,“ zdůvodnil to sociolog. Snad už se z toho Pajonk vzpamatoval! Bohužel dostal vynadáno i od některých svých soukmenovců: kam až se to prý jejich strana dostala, že hájí muslimské pedofily. Inu, hájit individuální svobody a práva a dodržování zákona je už asi pro české liberály staromódní.

8. 6. vydal deník E15 článek Mladí sociální demokraté, lidovci či konzervativci. Zde se líhnou budoucí hvězdy: Největším spolkem, co do počtu členů, se zdají být Mladí občanští demokraté se dvěma tisíci členy. Nejde však fakticky o samostatný spolek, ale o vnitrostranické sdružení mladých členů ODS.

Tradičním zástupcem pravice tak zůstávají Mladí konzervativci se sedmi sty členy, kteří mají dosud blízko k ODS. Z jejich řad mimo jiné vzešli europoslanec Jan Zahradil (ODS), bývalý šéf Svobodných a bývalý europoslanec Petr Mach nebo bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

7. 6. vydal Reflex článek KDYBY, CHYBY: Nebo: Představte si, že premiér v demisi (třeba Václav Klaus) osmým měsícem (ne)sestavuje vládu, provádí policejní čistky, aby odstavil policejní týmy, které až dosud vyšetřovaly jeho do nebe volající dotační podvody, odvolává ředitele státních podniků, s nimiž jeho holding čile obchoduje (třeba Státní lesy), utrácí veřejné peníze na lživé kampaně své vlády, dohaduje programové průsečíky s komunistickou stranou a proti svým politickým protivníkům pravidelně spouští kampaně v médiích, která si před pár lety pořídil za peníze nejasného původu?

Nebo: Kdyby si jakýkoliv polistopadový český ministr obrany přivedl na oslavy konce války svého psa, vysadil jej na pomník, vyfotil ho na památku a pro potěchu facebookových přátel tuto fotku publikoval? Nebo: Kdyby nějaká mladá odnož strany Svobodných nebo občanských demokratů protiprávně zabrala neobydlený dům v centru Prahy, zřídila by v něm knihovnu plnou spisů Friedmana, von Hayeka, Smithe a dalších konzervativních model, pořádala by týdenní heterosexuální festivaly, nad nimiž by převzal záštitu Magistrát hlavního města Prahy, a to včetně mnohamiliónové dotace? A ve finále by se – ač konfrontována policií a platnými zákony – odmítla tato mladá pravicová bojůvka vystěhovat z násilně zabraného domu?

Regiony

Chrudim

11. 6. vydaly Noviny Chrudim článek Když máme neviditelného tajemníka, nemůže být vidět ani Chrudim: Tajemník MěÚ Chrudim František Chmelík se při jedné z posledních schůzí zastupitelstva ocitl pod palbou kritiky občanů i samotných zastupitelů. Není prý vidět, slyšet, ba co hůř, s nikým nekomunikuje. Například majitel firmy Drak Chrudim Josef Drobílek jej obvinil z toho, že mu nikdo z jeho podřízených úředníků, ani on sám, nebyl prý zhruba 400 dní schopen odpovědět na reklamace v provozovně, kterou si pronajímal od města. Záležitost tak patrně skončí u soudu. Obdobné zkušenosti s tajemníkem mají údajně i někteří zastupitelé. „Tajemník mi dluží odpověď už tři roky, přestože jsem zastupitel, a není to ojedinělý případ,“ ohradil se Petr Lichtenberg (Svobodní). „Mám s panem tajemníkem tu samou zkušenost,“ přidal se zastupitel František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

11. 6. zveřejnily Chrudimské noviny článek Piráti představili část své kandidátky do zastupitelstva: Na podzim bude město žít nejen volbami do Senátu Parlamentu České republiky. Daleko bezprostřednější vliv na chod životů Chrudimáků totiž mají místní městští zastupitelé se starostou ve svém čele. Největší předvolební aktivitu prozatím projevují Piráti a koalice Svobodných, TOP 09 a nezávislých kandidátů. A právě Piráti ve čtvrtek 7. června představili své kandidáty do zastupitelstva.

Liberec

12. 6. vydala MF DNES článek Primátor otočil. Najednou chce koupit zámek: Ještě před čtrnácti dny považoval primátor Tibor Batthyány(exANO) nápad svého ekonomického náměstka Jana Korytáře (Změna) koupit liberecký zámek za přinejmenším bláznivý a populistický. Teď ale obrátil. Zámek se stal jedním z bodů volebního programu Hnutí PRO 2016 a Svobodní do komunálních voleb, kde je Batthyány lídrem. Na konci května přitom koupi zámku městem na sociálních sítích odsuzoval. „Rozhodně nepovažuji nákup zámku za prioritu města. Tady socialisti by ho rádi vykoupili za téměř sto mega, dalších dvě stě do toho nacpali a pak by město platilo dvě mega ročně na provozu. Ale z veřejného se to utrácí. Jako by město nemělo dost věcí, o které se nemůže řádně postarat, protože rozpočet není nafukovací,“ psal primátor.

Článek vyšel i na serveru iDNES.cz.

12. 6. vydal server genusplus.cz článek PRO 2016 a Svobodní půjdou do voleb v Liberci s primátoremSvobodní vytvoří v Liberci společnou kandidátku s hnutím PRO 2016, jehož republikovým předsedou je liberecký primátor Tibor Batthyány. Právě on bude lídrem kandidátky. Cílem je mít pět až šest mandátů, řekl novinářům Batthyány. „Myslím, že je v našich silách získat 12 až 15 procent hlasů,“ uvedl. Kandidátka se bude skládat zhruba 1:1 ze zástupců vybraných za Svobodné a za hnutí PRO 2016 vzniklé z bývalých politiků ANO.

Batthyány byl v minulých komunálních volbách lídrem za ANO v Liberci. Ve straně skončil v prosinci 2016, kdy předsednictvo strany zrušilo místní organizaci v Liberci a členové museli znovu žádat o členství. Batthyány ani další zastupitelé zvolení za ANO se tehdy do strany nevrátili. Část z nich by se nyní měla objevit na společné kandidátce se Svobodnými, například radní Martin Čulík či zastupitelka Libuše Vítová.

Podle místního předsedy Svobodných Františka Petríka jim společná kandidátka dává šanci spolupracovat už teď. „Netříštit síly, pokud máme podobné postoje či témata, a tím zvýšit volební potenciál. Chceme být atraktivní pravicovou alternativou,“ uvedl.

9. 6. vydal Liberecký deník článek Primátor se do voleb spojí se Svobodnými: Primátor Tibor Batthyány se do voleb spojí se Stranou svobodných občanů. Kandidovat spolu budou pod hlavičkou nového hnutí PRO 2016. Svobodní budou na kandidátce zastoupeni přibližně z poloviny. „Míříme na pravicového voliče, který slyší na racionální program,“ upřesnil Batthyány, který by rád obhájil primátorské křeslo.

Mezi hlavní programové priority patří nákup libereckého zámku. PRO 2016 by sem rádo přestěhovalo úředníky z nevyhovující budovy zvané URAN. „Její kompletní rekonstrukce by vyšla na více než 150 milionů, to nám nepřijde příliš rozumné,“ popsal primátor. Na zámek je ovšem aktuálně složena nevratná záloha jiného zájemce.

Hnutí by také rádo opravilo plavecký bazén, snížilo daň z nemovitosti či zcela zrušilo poplatky za předzahrádky. „Pro město je to zanedbatelný příjem, asi 700 tisíc korun. Ty peníze raději necháme podnikatelům,“ předeslal primátor.

Na kandidátce se objevuje řada bývalých zastupitelů za ANO, chybí však například Batthyányho „muž číslo dvě“, současný náměstek Tomáš Kysela. Také Batthyány byl minule zvolen za ANO, v prosinci 2016 však pražské vedení libereckou buňku kompletně zrušilo.

Svobodní se v minulých volbách do zastupitelstva nedostali, získali jen 1,91 procent hlasů. Od nové spolupráce si slibují lepší výsledek. „Máme podobné postoje, nebudeme tříštit síly a zvýšíme volební potenciál,“ uvedl předseda libereckých Svobodných František Petrík.

Tématu se věnovala i MF DNES.

Nový Jičín

ČTK vydala 10. 6. zprávu Moravskoslezští primátoři budou obhajovat funkce:  místo starosty by se v Novém Jičíně měl znovu ucházet Jaroslav Dvořák (ČSSD). Lídry budou rovněž referent dopravy Stanislav Kopecký (ANO), zástupce ředitele základní školy Jiří Adamec (KDU-ČSL), europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) nebo pracovník v gastronomii Michal Pořízka (SPD). Piráti budou kandidovat spolu se Stranousvobodných občanů a lídrem bude odborný asistent na vysoké škole Emil Adámek.

Praha

7. 6. vydala ČTK článek Lídrem pražské ODS do komunálních voleb bude exprimátor Svoboda: Na čtvrtém místě je bývalý náměstek ministrů vnitra a financí Zdeněk Zajíček, na kandidátce je i bývalý první místopředseda strany David Vodrážka. Sněm také schválil spolupráci s Realisty a Svobodnými. Svobodní budou mít na kandidátce pět zástupců a Realisté dva.

Článek převzala řada médií, mezi nimi iDNES.cz, Týden, Blesk, echo24 a další.

7. 6. vydal Pražský patriot článek ODS představila kandidáty do pražského zastupitelstva. Lídrem je někdejší primátor Svoboda: „Podařilo se nám domluvit na předvolební spolupráci se Svobodnými, kteří budou mít na naší kandidátce pět zástupců a také s Realisty, kteří budou mít zástupce dva. Chceme tak oslovit pravicové Pražany a dát jim možnost pozitivní volby. Pravici sluší spolupráce, ne vzájemné okopávání kotníků,“ konstatuje předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Mezi prvními patnácti kandidáty jsou kromě Svobody, Udženije a Portlíka také bývalý náměstek ministra financí a odborník na elektronizaci státní správy Zdeněk Zajíček, pražský zastupitel Petr Fifka, starosta Prahy Běchovic Ondřej Martan, starosta Prahy 13 David Vodrážka, starosta Prahy Radotín Karel Hanzlík, pražský předseda SvobodnýchTomáš Štampach nebo jejich někdejší republikový místopředseda Jiří Kubíček.

Praha 3

Pražský deník zveřejnil 12. 6. článek Změny na radnici Prahy 3. Starostku Hujovou nahradí Alexander Bellu: Vše je důsledkem krize vyvolané rozpadem TOP 09 v městské části. Tu již dříve opustili tři její členové v čele se starostkou. Hnutí Volba pro město – Nezávislí kandidáti (VPM-NK) proto vypovědělo koaliční smlouvu s TOP 09, ODS a ČSSD. Pro odvolání starostky a radní Sukové, která spolu s Hujovou rovněž vystoupila z TOP 09, hlasovalo 32 zastupitelů z 35. Podle starosty Bellu už má nová koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Svobodných a Volby pro město (VPM-NK) podepsanou koaliční smlouvu.

Alexandr Bellu, který byl 23 hlasy zvolen novým starostou, Hujové poděkoval. Uvedl, že vše plyne z nové koaliční dohody a dodal, že chce ve 120 dnech do voleb zotavit ekonomiku a nastavit příští rozpočet Prahy 3. Dva dosavadní radní ODS – Vítovská a Michal Papež uvolnili svá místa zástupcům ČSSD, KDU-ČSL a Svobodným.

Osobu nového starosty i celou výměnu v radě kritizuje hnutí Žižkov (nejen) sobě (ŽnS). „Bellu je fanfarón a manipulátor s mizivými politickými výsledky,“ uvedl předsedaopozičního klubu ŽnS Ondřej Rut (Zelení) pro server iDnes.

Zprávu o dění na radnici zveřejnila i ČTKV Praze 3 se změnila koalice, starostku Hujovou nahradil Bellu: Prořídlou radu doplnili jako místostarostové Tomáš Mikeska (STAN), který bude mít na starost územní rozvoj, a Lýdia Říhová (KDU-ČSL) pro školství. Radek Hlaváček (ČSSD) a Mojmír Mikuláš (Svobodní) nastoupili jako radní. První převezme gesci kultury a druhý dopravy.

Podle starosty Bellua už má nová koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL, zbytku TOP 099, Svobodných a Volby pro město (VPM-NK) podepsanou koaliční smlouvu. V zastupitelstvu mají zajištěno 23 hlasů z 35. V období do voleb se chtějí zaměřit na bezpečnost, územní rozvoj a hospodaření.

Občanští demokraté v čele s Belluem před časem v Praze 3 vytvořili předvolební koalici s KDU-ČSL a Svobodnými. V současném zastupitelstvu mají tyto tři strany dohromady deset zastupitelů, a jsou tak nejsilnějším klubem, což je také důvodem, proč se stal starostou právě Bellu, i když ODS byla v posledních volbách až třetí.

Tématu se pak věnovaly i echo24, Blesk, iDNES.cz, Pražský patriot nebo Česká televize.

Server Kauza3.cz zveřejnil 11. 6. článek Bellu je talentovaný řečník, ale špatný místostarosta: Krize, kterou koalice prochází poslední měsíc, není dána nějakým náhlým prozřením všech, že Vladislava Hujová není zrovna kompetentní starostka. Rozbuškou se stal strach KDU-ČSL a Svobodných, že se sami do zastupitelstva nedostanou a Bellu jim pohotově nabídl účast ve svém koaličním slepenci. S těmito doposud opozičnimi subjekty za zády Bellu přestává Hujovou, která mezitím ztratila i důvěru své vlastní strany, potřebovat a může ji obětovat. Výstřelem z Aurory se ostatně stalo vypovězení koaliční smlouvy “hnutím” Volba pro město, což je politický subjekt předstírající nezávislost, ale fakticky podřízený ODS. I když Alexandera Bellu červnové zastupitelstvo asi starostou nezvolí, můžeme se zřejmě těšit na to, že bude až do voleb neformálním lídrem na radnici s veškerou exkluzivní mediální pozorností, která k tomu patří.

Zlín

8. 6. vydal Klub novinářů článek Boj o vodu na Zlínsku pokračuje, připravuje se referendum: Iniciativu Aliance Voda Zlínsku podporuje také Iniciativa H2O, která se snaží získat 10.000 podpisů, aby se problémem mohla zabývat i Sněmovna. Snahu Aliance podporuje mj. i ČSSD, KSČM, Svobodní a SPD. Všechny jmenované strany zahrnou otázku vody na Zlínsku do svých volebních programů pro nadcházející říjnové komunální volby.

(ler)

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Svobodní uctili památku Jana Palacha

Pokorný – rok 2018

Vodička: Svobodní a nedemokratická Evropská unie

V Poslanecké sněmovně se dává dohromady směs poslanců, kteří se prý sdružují na obranu a podporování Evropské unie. Jsou tam zejména poslanci z TOP 09, ODS, ANO, KDU-ČSL, ČSSD, Pirátů a STAN. Iniciátorkou této platformy je místopředsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová.

V Týně nad Vltavou mají vládu. Vede ji Ivo Michálek.

Týn nad Vltavou – Živé povolební období ukončilo čtvrteční ustavující zastupitelstvo. Byť od občanů získalo ve volbách nejvíce hlasů uskupení ProTejn a KDU-ČSL, z čela města byli odstaveni a zůstala jim pozice opozice.

Svobodní: Koho podporujeme a doporučujeme ve 2. kole senátních voleb