Svobodní uctili památku zakladatele Československa Aloise Rašína

Představitelé Svobodných v neděli 18. února v Praze uctili památku Aloise Rašína – prvorepublikového politika, uznávaného ekonoma a spoluzakladatele Československa. Sešli se před domem v Žitné ul. č. 10, Praha 2, tj. na místě, kde byl v lednu 1923 postřelen atentátníkem a právě dnes uplynulo 95 let od jeho tragické smrti.

Svobodní v této souvislosti upozorňují na to, že vláda dosud nevybudovala A. Rašínovi památník, přestože jí to uložil zákon už v roce 1933. Europoslanec Jiří Payne proto o nápravu už požádal ministra kultury. V dopise ministrovi připomíná, že podle uvedeného zákona – o zřízení pomníků A. Rašínovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi – už Štefánikův památník v Praze stojí, ale Rašínův dosud ne.

„Alois Rašín byl před sto lety skutečným zakladatelem, organizátorem a autorem deklarace nezávislosti Československa. To on vymyslel, připravil a provedl kroky k samostatnému Československu. A byl také první obětí komunistické ideologie u nás,“ prohlásil při vzpomínkové akci europoslanec Jiří Payne.

Rašín coby první československý ministr financí zajistil efektivní finanční rozluku s Rakouskem a zasloužil se o neuvěřitelně stabilní měnu na tehdejší středoevropské poměry. Jak dále připomněl bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach, byl Rašín znám i jako nesmírně šetrný ministr financí: „Alois Rašín patří mezi největší velikány českých dějin. Držel své zásady celý život, byl přesvědčen, že místo cizí nadvlády máme mít svůj národní demokratický stát. Když dosáhl tohoto cíle, lpěl na šetrném hospodaření vlády, stavěl se proti sociálním dávkám a marnotratnosti státu, zasadil se za pevnou měnu podloženou zlatem, když všude v okolo zuřila hyperinflace.“

Vzpomínkového aktu se zúčastnil i radní Prahy 2 Jaroslav Šolc, který zdůraznil, jak je tato městská část spjata s demokratickými osobnostmi českých dějin. „Narodil se zde Jan Masaryk, žil zde Alois Rašín, působili tu bratři Čapkové, proti nacistům zde bojovali členové skupiny Anthropoid, vzniklo zde Prohlášení Charty 77 a Výbor pro obranu nespravedlivě stíhaných… atd. Demokratická tradice Prahy 2 je velmi výrazná,“ uvedl J. Šolc u desky připomínající atentát na Rašína.

Na závěr shromáždění účastníci vyslechli českou hymnu a k pomníku položili zapálené svíčky.

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance J. Payna

Foto: Kateřina Kašparová a Petr Pořízek

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)