Pořízek: Moderní obec nebo Smart City?

Až budete sedět na chytré lavičce za miliony a nabíjet si u ní mobil, můžete přemýšlet, proč úřední hodiny na vaší radnici končí přesně půl hodiny před koncem vaší pracovní doby nebo proč nesete to lejstro na úřad znovu, když už ho má dávno několik jiných odborů. Dumat, proč žijete v drahém smart city a nikoli v moderní obci.

Rozvoj technologií jde dopředu a to by se mělo projevit i ve správě věcí veřejných. Ve městech jsou hitem poslední doby projekty Smart City. Současní politici se tím velice chlubí, rozdělují si ocenění a dostávají za pilotní projekty medaile. Ve skutečnosti pouze utrácejí čas a peníze za vize, koncepce, strategie. Zatím většinou jde o předražené hračky jako jsou tzv. chytré lampy, chytré lavičky, chytré odpadkové koše, jejichž masová realizace by si vyžádala obrovské prostředky. A taky obrovská výběrová řízení se vší tou známou korupcí a klientelismem.

Přitom moderní řešení mnoha běžných veřejných záležitostí za přijatelné peníze už nabízí soukromý sektor. Pamatujete na hlášení obecního rozhlasu? V době SMS a chytrých mobilů je to asi opravdu už dinosaurus na vymření.

Mnoho obcí již využívá digitální obecní rozhlas nebo podobné aplikace. Lidé mohou pohodlně a účinně získávat zprávy o dění v obci nebo i nouzová hlášení. Vše přes SMS nebo aplikaci v chytrém mobilu.

Svobodní podporují ve svých komunálních programech spíše snadno realizovatelná řešení s dobrým poměrem cena/výkon a odmítají vydávání veřejných peněz na megalomanské sci-fi projekty které se můžou skrývat pod atraktivní značkou Smart City.

Pozitivní příklady

Systém „Mobilní rozhlas“

Systém „Mobisys“

Aplikace „V obraze“

Zdroje:

https://www.mmr.cz/cs/Temp/Smart-Cities/Koncept-Smart-Cities

https://smartprague.eu

https://www.smartcitybrno.cz/koncept-smart-city-brno/

http://www.mesto-pisek.cz/smart-pisek/ds-1503

https://www.lupa.cz/clanky/primatorka-krnacova-za-smart-city-dostala-medaili-a-praha-dal-za-miliony-stavi-chytre-lampy/

https://www.brno.cz/sprava-mesta/volene-organy-mesta/rada-mesta-brna/komise-rady-mesta-brna/smart-city-brno/

Petr Pořízek

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak. 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Svobodní mají dalšího místostarostu. Jirkov má novou vládnoucí koalici

Články, zmínky, citace od 5. do 12. 9. Média se zaměřila především na komunální politiku, zákaz mobilních telefonů ve školách nebo směrnice EU o autorských právech.

Svobodný starosta v Lomu a nová koalice chtějí zneplatnit rozhodnutí bývalého vedení města o pozemcích na Dlouhé Louce

Články, zmínky, citace od 5. do 12. 9. Média se zaměřila především na komunální politiku, zákaz mobilních telefonů ve školách nebo směrnice EU o autorských právech.

Volby 2021 – program do PS

Hájíme slušnost, svobodu a respekt k naší zemi. Máme právo určovat svět, ve kterém žijeme. Bojujeme za Českou republiku sebevědomých občanů, ve které státní aparát občanům slouží a nevytváří zbytečné pře-kážky. S tím se pojí i přijetí odpovědnosti každého z nás za lepší budouc-nost, která vzniká naším kolektivním snažením. Podporujeme svobodné podnikání za rovných a férových podmínek, soukromý majetek považu-jeme za nedotknutelný Zároveň pokládáme za nevyhnutelné obnovit naši zemi zasaženou pandemií Covid-19.

Proč to děláme: Abychom mohli svobodně žít, prosperovat a být hrdí na svou zemi.

Svobodní v Jihočeském kraji posílili o jednoho zastupitele

Jan Kadlec: Nebojte se kandidovat do veřejných funkcí