Pokorný: Jak je to s tím „žlutým svinstvem“?

Přestože má řepka olejka i potravinářské využití, pěstuje se v dnešní době převážně jako biopalivo – jejichž výroba se jak v České republice, tak v Evropské unii poslední desetiletí mohutně podporuje. A jak už to bývá, u nás se to trochu přehnalo…

Podíl řepky na celkové osevní ploše je v současnosti necelých 13 %, což je opravdu hodně – hlavně v poměru s okolními státy. Je tedy namístě otázka, jestli nám to opravdu za to stojí, jestli negativa jejího pěstování nepřevyšují pozitiva.

I Evropská unie už začíná ustupovat z plánovaného závazku 10% spotřeby biopaliv do konce roku 2020. Nyní se počítá se 7 % a s dalším postupným snižováním, což je dobře. S biopalivy první generace (tj. s těmi, u kterých existuje konkurenční využití ve výrobě potravin či krmiv) se totiž váže spousta nevýhod:

  • Pěstování energetických plodin, jako je právě řepka nebo kukuřice, vede paradoxně k vyšší produkci skleníkových plynů než u fosilních paliv. Navíc bionafta svými zplodinami více poškozuje jak naše zdraví, tak naše auta.
  • Řepka je velice náchylná k chorobám způsobeným různými škůdci, je tedy zapotřebí ji silně chemicky ošetřit, což vede k hromadění pesticidů v půdě a ve spodní vodě.
  • Pěstování řepky je příčinou nemalého úhynu lesní zvěře. Ta po jejím požití slepne a přichází o funkčnost nervů a jater.
  • Řepka olejka je zdrojem velké části pylových zrn, kvůli kterým trpí hlavně na jaře většina alergiků. Její pyl je totiž značně agresivní.
  • Pěstování řepky vede k degradaci půdy a k erozi. Také zabírá ornou půdu, na které mohly růst potraviny jako například brambory nebo obilí.

Jak se zdá, tak za podporou biopaliv stála spíše masivní lobby, než obava o životní prostředí. Doufejme, že se současným projektem podpory biopaliv druhé generace (surovinou je tzv. nepotravinářská biomasa) to neskončí stejně…

A co se s tím dá dělat? Určitě by stát neměl lidem diktovat, co na svém pozemku mají, nebo nemají pěstovat. Nedotknutelnost soukromého vlastnictví je mi svatá. Dokonce pokud se řepka zaoře, může mít na půdu naopak pozitivní dopad. Myslím si ovšem, že by se mělo co nejdříve skončit s legislativní (povinné přimíchávání biopaliv do nafty) i finanční (pomocí dotačních programů) podporou. Zemědělci si tak najdou jinou výhodnou plodinu k pěstování a my se nebudeme muset každé jaro dívat na nekonečné žluté lány.

David Pokorný,
předseda Svobodných v Jihomoravském kraji

Články vyjadřují pouze osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Pokorný: Jak je to s tím „žlutým svinstvem“?

Přestože má řepka olejka i potravinářské využití, pěstuje se v dnešní době převážně jako biopalivo – jejichž výroba se jak v České republice, tak v Evropské unii poslední desetiletí mohutně podporuje. A jak už to bývá, u nás se to trochu přehnalo…

Brčková: Poslanci, senátoři, ministři, regulujte!

Otevřený dopis předsedkyně Svobodných v Plzeňském kraji všem regulátorům.

Štěpán: Nepřípustný nátlak na sedláky

Ministr zemědělství Milek hodlá silou donutit všechny zemědělce, aby se stali členy lobbistické organizace zvané Agrární komora ČR. Všechny, včetně svobodných sedláků.

Svobodní: Sleva na jízdném je úplatek, který menšině zaplatí všichni

Kyselý: Dotace zubním lékařům – záchrana, nebo nesmysl?

Před dvěma týdny proběhla v médiích „radostná“ zpráva – stát finančně podpoří vznik nových zubních ordinací v regionech, kde je nedostatek zubních lékařů, a to až do výše 1,2 milionu korun. Jelikož jsem zubní lékař a nacházím se právě v dané situaci (zakládám ordinaci v pohraničí), dovolím si k tématu napsat několik vět a vysvětlení, proč o dotaci žádat nebudu.

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět