Petrík: Skokově porostou ceny energií. Děkujme vládě ČSSD a EU!

Ceny elektřiny a plynu v roce 2019 poletí vzhůru. Podle médií je to snad nějaký přírodní úkaz. Něco co přichází bez vlivu lidí. Ve skutečnosti je to důsledkem začátku fungování Market Stability Reserve – MSR od 1.1.2019. Velice zjednodušeně, ceny rostou díky EU.

Většina z nás pravděpodobně zaznamenala, že v roce 2019 se očekává skokový nárůst cen elektrické energie a plynu. V médiích se můžeme dočíst například toto zdůvodnění:“ Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují.“ Technicky vzato je to pravda, ale není to ta prvotní příčina.

Tou příčinou, která je v pozadí růstu cen energií je začátek platnosti MSR (market stability reserve). Na začátku příběhu je tak nápad EU zavést umělý trh s emisními povolenkami. Povolenky jsou obchodovány  v dražbách podle nařízení EU č. 031/2010. Bez nich nemůžou vlastníci provozovat elektrárny, teplárny a podobně.

Tento příběh vrcholil v roce 2015. Probíhala jednání o reformě evropského trhu s uhlíkem (EU ETS). Rada EU usoudila, že na trhu je příliš velké množství emisních povolenek. Vymyslela a navrhla MSR. MSR je systém, jak stáhnout z trhu část povolenek, tak aby jich byl nedostatek. Nedostatek povolenek povede ke zvýšení jejich cen. Podle bruselských úředníků, se zvýšením ceny povolenek zvýší cena energií a to způsobí tlak na spotřebitele energií, aby více šetřili. Výsledkem pak má být nižší produkce CO2. Logika úředníků je správná v části popisující nárůst cen energií.

Proti přijetí platnosti MSR od 1.1.2019 stála blokační menšina osmi států pod vedením Polska, včetně ČR. A právě někdy v dubnu 2015 Česká republika z této skupiny vycouvala. Skupina ztratila schopnost blokovat schválení platnosti MSR od 1.1. 2019. Bylo to v době vlády ČSSD s ANO a KDU ČSL. Ministrem zahraničí byl Lubomír Zaorálek. Takže jmenovitě nám toto zvýšení cen energií zařídil pan Sobotka a jeho ministr zahraničí.

Co je k tomu vedlo, můžeme pouze spekulovat. Jedním z důvodů mohla být snaha získat do rozpočtu státu více peněz.  Analytický tým Point Carbon spočítal, že Česko by mohlo díky výnosům z dražších emisních povolenek získat do státního rozpočtu skoro o 50 % finančních prostředků víc.

Když to shrneme, důvodem nárůstu cen je uměle vyvolaný nedostatek emisních povolenek. Nedostatek uměle vytvořený EU s podporou vlády ČR pana Sobotky.Je to vlastně takové další nepřímé zvýšení daní. Pokud si někdo dělá seznam všech možných a nemožných daní, může si do seznamu zapsat i zvýšení cen energií přes mechanizmus MSR.

Skokový nárůst

https://ekonomika.idnes.cz/energie-elektrina-plyn-cena-zdrazeni-cez-domacnosti-fyr-/ekonomika.aspx?c=A181127_185150_ekonomika_mato

Ceny energií porostou

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ceny-elektriny-2018-vyvoj-rostou-ceny-zemniho-plynu_1810031523_ako

Porostou, protože porostou ceny povolenek

http://oenergetice.cz/evropska-unie/ceny-emisnich-povolenek-prudce-rostou-prekonaly-jiz-20-eur-za-tunu-co2/

A proč rostou ceny povolenek

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceny-emisnich-povolenek-rostou-kvuli-trzni-stabilizacni-rezerve-1351208

tady jsou podrobnosti, začalo to již 2015

https://euractiv.cz/section/energeticka-ucinnost/news/reforma-trhu-s-uhlikem-muze-odstartovat-v-roce-2019-konecna-dohoda-je-na-spadnuti-012617/

A přípravy začaly již 2009

https://ec.europa.eu/clima/policies/ets/reform_en

 

František Petrík,
člen Republikového výboru Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)