Payne: Presumpce neviny a střet zájmů

V české kotlině probíhá debata, zda je správné používat skrytou kameru. Nutno pro úplnost poznamenat, že český stát běžně používá skryté kamery proti občanům, takže nám v tom jde dobrým příkladem.

Zatímco policie již několik let bezvýsledně vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo, nyní se otevřela kauza zcela nová – podezření, že předseda vlády přímo či nepřímo ovlivňuje či dokonce maří policejní vyšetřování.

Kdyby se jednalo obyčejné kriminální vyšetřování, byli by všichni stíhaní v koluzní vazbě, podobně jako například David Rath. Také by byl nasazen odposlech všech, kdo se kolem trestného činu mohli vyskytnout. Pro českou Policii je přece odposlech první volbou při jakémkoli vyšetřování.

Existuje-li podezření, že na našem území byl na cizím občanovi spáchán trestný čin zavlečení do ciziny, pak v každém běžném případě bude okamžitě prostřednictvím ministerstva zahraničí informována vláda příslušné země. V konkrétním případě A. Babiše juniora se zdá, že zcela nestandardně nebyla okamžitě informována ani slovenská, ani švýcarská vláda. Naši investigativní poslanci se nějak zapomněli o tento detail zajímat. Předpokládal bych, že to má zahraniční výbor již na pořadu mimořádné schůze. Jenomže předsedou výboru je právě ten, kdo měl partnerské vlády informovat.

Ale máme tu, vedle jiných, ještě další podezření. Jaroslav Kmenta v knížce Boss Babiš vznáší podezření, že Andrej Babiš senior je dlouhodobě navázán na české podsvětí a organizovaný zločin. Je to jen podezření, ale tajné služby se musí věnovat každé takové domněnce. Zejména, když se zdá, že by organizovaný zločin mohl získat politickou moc a vliv.

Jenomže kdo by mohl postavit do pozoru ministry vnitra a zahraničí, aby neprodleně zaslali do zahraničí oznámení o podezření na trestný čin – jedině předseda vlády. Kdo by mohl nasadit tajné služby na sledování, zda není v současné chvíli ohrožena bezpečnost státu? Jedině předseda vlády, protože ten nese odpovědnost za tajné služby. Navíc Babiš senior je poslancem, takže k nasazení odposlechu vůči němu by musel vyslovit souhlas i příslušný orgán Sněmovny, ve které má ale předseda vlády většinovou koalici.

Možná by v takové situaci měly pomoci média, ale podstatná jejich část si to nedovolí, protože jsou ve vlastnictví téhož předsedy vlády a jakkoli jsou nyní v jakémsi fondu, zase jednou budou pod přímou vládou téhož Babiše. A jejich zaměstnanci to vědí.

Když televize Seznam zveřejnila malý kamínek do mozaiky ohrožené demokracie v České republice, je prostřednictvím Babišových médií vyhrožováno vlastníkovi Seznamu. Přesně stejně, jako to dělala bývalá StB. Styl práce totiž prozrazuje bývalé agenty lépe, než registr svazků.

Podstatou demokratického zřízení je možnost vyměnit politika pokojnou cestou. Jenomže v situaci, kdy se k tomuto spolčení přidal i prezident, žádnou další demokratickou možnost již nemáme. Ani nedůvěra vládě nepomůže. Článek 23 Listiny sice říká, že máme právo postavit se na odpor proti každému, kdo znemožňuje účinné použití zákonných prostředků. Mohli bychom legálně vyvolat politický převrat, jenomže to není náš styl.

Zkusme se tedy inspirovat v zahraničí. V Chicagu ve třicátých letech působil jistý vlivný boss jménem Al Capone. Před úřady a před veřejností vystupoval jako ctnostný občan. Vybudoval si celý systém, jak ovlivňovat politiky a veřejné úřady. Těmito metodami se dostal Al Capone k neuvěřitelnému bohatství. Bylo veřejným tajemstvím, že součástí jeho systému byla korupce, vydírání, nátlak, vyhrožování i použití nájemních vrahů. Právě proto v jeho případě vyšetřování neprobíhalo standardně a nějak se nedařilo dokázat mu jakoukoli trestnou činnost. A podle presumpce neviny šlo přece o bezúhonného občana. Protože distribuoval pašovaný alkohol, dokonce jej část veřejnosti vnímala jako dobrodince. Kdyby býval byl kandidoval do nějaké politické funkce, vůbec není vyloučeno, že by byl zvolen.

A tehdy se skupinka slušných lidí postavila na odpor. Založili spolek Chicago Crime Commission (CCC). Komise zcela nezávisle a v soukromé režii usilovat o nápravu poměrů. Vytvořili seznam nejhorších kriminálníků na svobodě, a protože jejich možnosti byly omezené, rozhodli se, že se vždy soustředí jen na jednoho nejnebezpečnějšího údajného zločince. Ten, kdo byl na seznamu na nejvyšším místě, dostal titul ‚veřejný nepřítel číslo jedna‘. Jako první dostal tento titul právě Al Capone. Obyčejní občané začali posílat informace o jeho pohybu po celých Spojených státech právě výše zmíněnému spolku CCC. Posílali informace o tom, kde ho viděli, přesně kdy, s kým, za jakých okolností. Al Capone by si jistě poradil s jednotlivcem, který by se o něco podobného pokusil. Jenomže nikdy předem netušil, který obyčejný občan informaci pošle, takže se mu nedařilo takové lidi vydírat. Občanský spolek pro potírání kriminality byl nezávislý na veřejných zkažených institucích a k němu chapadla mafie nedosáhla. Stát by tehdy v USA nedokázal vybudovat tak rozsáhlou síť spolehlivých informátorů, ale občané to dokázali z vlastní iniciativy. Al Caponemu to velmi ztížilo kriminální činnost. Nakonec se podařilo na základě občanské iniciativy shromáždit dostatek informací, které nakonec vedly k odsouzení Al Caponeho alespoň za daňové úniky. Stopy po vraždách byly totiž dávno zameteny. Trest ale tehdy stačil na to, aby se jeho mafie rozpadla. A po něm přišel na řadu veřejný nepřítel číslo dvě, postoupil v pořadí na první místo.

Presumpce neviny je ušlechtilá zásada, ale ve veřejné sféře zároveň platí jiná podobná: pokud politik nebo úředník setrváváním ve funkci zpochybňuje autoritu příslušné instituce, musí si svou presumpci neviny užívat mimo veřejnou funkci.

Kdyby Sabina Slonková a Jiří Kubík uctívali presumpci neviny a nezajeli do Švýcarska, Policie by nečinila vůbec nic, protože za nicnedělání hrozí menší postih, než za plnění povinností. Vymlouvá-li se Policie, že nemůže zveřejňovat žádné údaje v průběhu vyšetřování, tak nemluví pravdu. Zveřejnění přesného sledu kroků, které učinila a které jsou dávno ukončeny, by vyšetřování neohrozilo. Ani by při tom neohrozila ničí pověst. Údaje o tom, že zaslali do Švýcarska a na Slovensko informaci o podezření na zavlečení jejich občana do ciziny by ničí pověst neohrozilo, jenom by to posílilo dobrou pověst české Policie. A tehdejší ministr vnitra by to pravděpodobně obhájil při obědě na úřadu vlády i před samotným Babišem.

Tak mne napadá – pokud někdo někde spatří za zajímavých okolností Andreje Babiše se zajímavými lidmi, pošlete informaci Slonkové a Kubíkovi. Nejsou to osobní informace. A je to ve veřejném zájmu, když se jedná o politika. Chceme-li žít ve slušnějších poměrech, musíme pro to něco udělat sami, na veřejné instituce příliš spoléhat nemůžeme.

Jiří Payne,
europoslanec a místopředseda Svobodných

Vyšlo i na osobním blogu autora.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak. 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Milion chvilek proti zneužívání moci

Zálom: Miliony chvilek proti parlamentní demokracii

Vondráček: Chci konec socialismu! Jedno zda s „lidskou“ nebo Babišovou tváří

Zálom: Demonstrujte za kapitalismus a problém Babiš bude vyřešen

Svobodní vyzývají premiéra Babiše v otevřeném dopisu k použití práva veta při hlasování o brexitu. Další prodlužování procesního kómatu škodí všem.

Ve čtvrtek 21. března proběhne zasedání Evropské rady, na kterém se bude hlasovat o odkladu brexitu, který je naplánovaný na 29. března. Svobodní vyzývají premiéra České republiky Andreje Babiše, aby využil svého práva dle čl. 50(3) Smlouvy o Evropské unii a hlasoval proti odkladu. „Je evidentní, že britský parlament neodsouhlasí dohodu o vystoupení v současném znění ani dnes ani za měsíc. Zároveň se nezdá, že by vláda premiérky Mayové měla jasný plán, co v rámci prodloužené lhůty dělat jinak. Odklad brexitu by uvrhl celou Evropskou unii do procesního kómatu,“ shrnul předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Read more

Sepak-terjang Bermain Poker Online Mainkan Peluang Flush Anda mesti pahami jika 5 tiket dengan bunga yang kolektif tipenya bisa menghasilkan flush dalam Bermain Poker Online. Karenanya Anda harus tau juga jika aktivitas tersebut bisa menghasilkan keuntungan yang berkaitan jika diolah secara cocok. Pada saat tersedia 3-4 kartu yang amat bisa terhitung bikin menyampaikan dukungan Anda bikin membuahkan flush, karenanya Anda dapat menghasilkan keuntungan besar. Kesudahannya, peluang kombinasi flush tersebut pasti bisa menjadi salah satunya aktivitas yang mampu Anda gunakan bikin memungut keuntungan menggertakan lawan. Sepak-terjang pada game ini kian baik bikin melakukan all in dengan cocok. Sampai bisa membuat lawan menggetarkan tindakannya agar bisa kurangi peluang kerugian. Karenanya, mainkan pemikiran dengan baru sekadar akan di rasa sangat cocok menjadi satu strategi. Tapi strategi ini yang jarang dijumpai oleh kurang lebih beberapa orang di waktu modern saat ini untuk Bermain Poker Online. Kaum Hal Bermain Yang Sedikit Dijumpai Jika Anda merupakan orang yang sering permainan poker online, pasti Dikau ketahui Bermain Poker Online bisa datangkan keuntungan yang berkaitan. Permainan ini dapat dimenangkan pada saat Dikau mendapatkan kombinasi kartu terkenal bikin bisa datangkan keuntungan yang berkaitan. Perjudian online dengan pakai permainan poker diantaranya yang benar-benar memikat di dunia. Banyak kaum orang yang menghasilkan pelajaran dari permainan ini di dalam dengan bidang yang mampu menjadi seseorang profesional handal. Agar Anda bisa membuahkan keuntungan dengan terus-terusan. Antara dari Anda seharusnya tahu jika permainan poker dapat memberi dukungan menghasilkan moral jika diolah dengan tata yang sama sesuai. Sedianya banyak bermacam-macam yang bukan ditemukan oleh beberapa banyak diantara kita tapi sering Anda dapatkan di permainan ini. Bermain Poker Online Naikkan Taruhan Serta Menang Banyak Jika Kamu mengerti beberapa referensi pada bawah ini, Anda bakal membuat pijakan bikin Anda bikin bisa mainkan paham pada lawan. Dengan demikian pada saat Anda menyimpan satu kartu yang redup untung, pasti Anda mampu mainkan pemikiran itu. Sampai membuat lawan pahami kelebihan Anda dengan mutlak. Tetapi sebelum Anda mengerti gimana mainkan pemikiran, pasti Dikau juga harus mampu tiru pemikiran dari lawan dengan cocok. Oleh karenanya Dikau bisa pahami jika aktivitas ini sangat bisa diuntungkan jika dilihat dari sesi pandang yang cocok. Kesannya, beberapa orang di sempang Anda pasti sadar kalau aktivitas main poker dapat digunakan bikin menghasilkan keuntungan dengan terus-terusan. Tapi sedianya aktivitas ini harus Dikau sadari masih banyak strategi didalamnya yang butuh Dikau bisa terapkan. Beberapa daripada Anda pasti pahami jika ada keuntungan pada ketika kartu besar Bermain Poker Online IDN yang terdapat. Barisan 5 kartu yang ada pasti ada cela satunya yang besar dan bisa membuat Anda mampu memakainya bikin menghasilkan keuntungan. Oleh karenanya permainan tersebut dapat memberi dukungan Dikau menghasilkan keuntungan yang berselok-belok jika diolah lewat langkah yang sama sesuai. Kurang lebih dari Anda tentunya pahami game ini diantaranya yang bisa bawa serta Kamu menghasilkan keuntungan. Dimana pada saat Anda bisa mainkan pemikiran dari lawan bila Anda memegang kartu yang serupa besarnya. Dengan demikian di dalam saat kartu As yang ada pasti akan menghasilkan Anda lebih baik bikin melakukan all in sekadar. Meskipun demikian mungkin tetap lawan Anda ada akan tetapi sebenarnya Anda bisa menghasilkan keuntungan yang lebih raksasa dengan menggetarkan beberapa bermitra.