Káles: Nepotřebujeme čtyři místostarosty

Témata:

Chrudim je mezi městy své velikosti celkem raritou v počtu místostarostů. Starosta tady má totiž čtyři zástupce. Po revoluci starostovi Jiřímu Novému stačil jen jeden, od té doby se jejich počet výrazně nafoukl.

Celé je to dáno tím, jak se v Chrudimi vedla povolební jednání. Koalice pro Chrudim (KDU-ČSL) přes všechny předešlé proklamace nakonec vstoupila do koalice s SNK ED, ODS a ČSSD výměnou za post čtvrtého místostarosty. Tím se stal Roman Málek.

S kolegou Petrem Lichtenbergem jsme mu dali rok, aby obhájil, že je tato nová pozice opravdu potřeba. Nestalo se tak. Místostarosta Málek rok promlčel, a proto jsme jej navrhli odvolat. Bohužel jsme pro odvolání nezískali mezi kolegy většinu. Po dalším roce jsme pro stejný návrh získali více kolegů, k odvolání však nedošlo.

Nechceme živit nadbytečné zaměstnance města. Ačkoliv radnice tvrdí, že se jedná o pozice neuvolněné a místostarostové nemusí být v úřadě každý den, pobírají poměrně vysoké odměny. A zastupitelé se jim je na konci minulého roku rozhodli ještě zvýšit na 30 000 Kč měsíčně. Proto jsem s kolegou Lichtenbergem hlasoval proti tomuto návrhu.

Chrudimi by stačilo méně místostarostů a budeme tuto zásadu prosazovat i po dalších komunálních volbách. Veřejné peníze by se neměly rozdávat kvůli nějakým politickým dohodám.

Josef Káles,
zastupitel města Chrudimi

Vyšlo i na osobním blogu autora.

Články vyjadřují pouze osobní názor autorů a nejsou oficiálním stanoviskem Svobodných, pokud není uvedeno jinak.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Káles: Tři měsíce bez odpovědi

Vedení města Chrudim déle než tři měsíce nereaguje na podnět, ačkoliv v prvním bodě jejich programového prohlášení píší o otevřené komunikaci. Je to projev arogance, neschopnosti nebo něčeho úplně jiného? Minimálně je to neslušné.

Mlýnková Išková: Vrtěti psem v obcích a ve městech

O problému s vyvážeností zpráv a objektivitou České televize toho bylo řečeno mnoho. Pravdu však je, že velmi podobný problém existuje i na komunální úrovni. A možná je svou podstatou ještě závažnější.

Káles: Nepotřebujeme čtyři místostarosty

Chrudim je mezi městy své velikosti celkem raritou v počtu místostarostů. Starosta tady má totiž čtyři zástupce. Po revoluci starostovi Jiřímu Novému stačil jen jeden, od té doby se jejich počet výrazně nafoukl.

Video: Jak vrátit lidem peníze – systém poukázek ve městě

Svobodní vítají snižování daní z nemovitostí ve třech městech

Města si výpadky v rozpočtu často kompenzují na úkor vlastních obyvatel a zvyšují jim místní daně. Svobodní takový postup odmítají a vítají, že některé radnice se rozhodly daně naopak snížit.