Havrda: Základní péče ve zdravotnictví se bortí

Témata:

Tak jsme se dozvěděli v MF DNES, že nám to zdravotnictví zase kazí ti doktoři. Vystudovali za naše peníze, pracovat se jim nechce a ještě si dovolí odcházet za lepším do okolních evropských zemí, kde dostanou 4-5ti násobek českého platu! A nejhorší jsou soukromníci. Co na tom, že mají řadu let podepsány vazalské smlouvy se zdravotními pseudopojišťovnami, co na tom, že v hodnotě bodu nemají garantován zisk a kapitační platba u praktiků nezohledňuje, kdo pracuje dobře a má vysoké náklady na práci (např. v Praze) a kdo jenom žije z podstaty. Co na tom, že systém je nastaven řadu let tak, že čím více lékaři pracují a čím více se starají o své pacienty, tím mají větší regulační srážky a tím přinesou méně peněz svým manželkám a dětem. Potom jim ještě přikážeme, aby  si za své peníze zajistili a spravovali elektronický recept a pracovali v systému EET… Diví se vůbec někdo, že chybí lékaři nejen na periferii republiky, ale i dokonce v hlubokém vnitrozemí kolem Prahy?

Náš nový ministr Vojtěch i jeho náměstek Prymula bijí v MF DNES na poplach. Jejich řešení je něco mezi sociálním inženýrstvím a řízením zdravotnictví jako firmy. Co bychom taky jiného očekávali? Nejsou lékaři na sloužení pohotovostí a kde je vzít? Občané mají ještě v hubě koblihu a dobře slyší na myšlenku bezplatného, kvalitního zdravotnictví pro všechny a nejlépe ihned, ale „skutek utek“! Přestává to fungovat. Praktičtí lékaři ordinují, představte si to, ani ne 30 hodin týdně a nechtějí ve svém volnu sloužit pohotovosti!  Že jezdí na návštěvy a jsou nuceni dělat stohy zbytečné administrativy, asi nikoho na MZd nezajímá. Co převratného vymyslelo ministerstvo? Dáme jim do smluv se zdravotními pojišťovnami povinnost sloužit služby! Další podmínkou by měla být delší ordinační doba než 30 hodin týdně, jednou pracovat do 18 hodin a 2 dny v týdnu objednávat pacienty. To je tedy věc. Divím se, že náměstek ministra, který prosazoval ve Fakultní nemocnici HK výstavbu centra čínské medicíny, ještě nevymyslel, že by si praktici nechali zešikmit oči a povinně by nosili rudé trenky vně kalhot. Ale, blížíme se … Co na to praktici? Noví nejsou a nebudou. A každý potenciální nový praktický lékař si dobře rozmyslí, jestli vůbec nastoupí na místo státem šikanovaného soukromníka.

 

MUDr. Miroslav Havrda,
předseda Svobodných Královéhradeckého kraje a garant pro zdravotnictví Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Kříž: Očima libertariána: Lidi mají hůř dostupnou zdravotní péči než zvířata. Viník je jasný.

Havrda: Ruská ruleta v českých nemocnicích

V různých mediích se čím dál více objevují články o pochybení lékařů a jejich trestním stíhání.

Havrda: Základní péče ve zdravotnictví se bortí

Kyselý: Amalgám, „zhouba“ lidstva

I po více než 100 letech užívání je amalgám stále nejrozšířenější materiál používaný jako výplň do vyvrtaných zubů. Nyní mu ale i v Česku zvoní umíráček – od letošního roku se nesmí používat u dětí a těhotných žen a od roku 2030 bude zakázán zcela. Je to dobře? A jaké jsou alternativy?

Kyselý: Dotace zubním lékařům – záchrana, nebo nesmysl?

Před dvěma týdny proběhla v médiích „radostná“ zpráva – stát finančně podpoří vznik nových zubních ordinací v regionech, kde je nedostatek zubních lékařů, a to až do výše 1,2 milionu korun. Jelikož jsem zubní lékař a nacházím se právě v dané situaci (zakládám ordinaci v pohraničí), dovolím si k tématu napsat několik vět a vysvětlení, proč o dotaci žádat nebudu.