Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dušek: Proč zůstal Miloš Zeman opět neporažen

Dušek: Proč zůstal Miloš Zeman opět neporažen

Miloš Zeman během svého působení na Hradě obcházel zavedené zvyklosti, vyžíval se ve svých výkladech ústavy, nejednou sáhl po neslušném výrazu či měnil svá vyjádření tak, jak se zrovna vyspal. Mimo okruh jeho skalních příznivců se to lidem logicky nelíbilo. Aktivity Miloše Zemana tím postupně vytvořily jakousi skupinu ANTIZeman.

Lidé však zapomněli na důležitou, zcela podstatnou, věc. Cokoliv, za každou cenu ANTI, dokáže způsobit přesný opak a vytvoří zastánce i u lidí, kteří Zemana zrovna dvakrát nemusí. Jako by všichni zapomněli, jakým způsobem nedávno vyhrál sněmovní volby Andrej Babiš. Nejvíce hlasů mu nepřihrálo to, jak je dobrý. Ale právě to, jak skupina politiků měla jako hlavní program ANTIBabiš. Se Zemanem je to velmi podobné, v letošních volbách získal po ANTI kampani dokonce o více než sto tisíc hlasů, než před 5 lety!

Pokud jsme si Zemana na Hradě natolik nepřáli, bylo na místě vygenerovat politicky zdatného a mezi lidmi dobře známého kandidáta. Byl takovým Jiří Drahoš? Bohužel ani zdaleka nesplňoval ani jedno z uvedených kritérií. Když se pan Drahoš před rokem objevil s možností kandidatury na prezidenta, říkal jsem si, že to nemusí být vůbec špatný kandidát. Životem zkušený předseda Akademie věd ČR. Zkusil jsem poptat několik známých, co by na pana Drahoše říkali. Nejčastější odpověď: A kdo to je? Někdo si možná může namlouvat, že je pan Drahoš přece známý. Ano možná mezi lidmi, kteří se zajímají o vědu. Ale to je tak všechno. Přesto jsem nad panem Drahošem nelámal hůl, v řadě debat se mi zprvu líbil. Dech mi vyrazil až později třeba názorem, že v referendu by se nemělo hlasovat o závažných věcech. Pak se začínal ztrácet i v dalších otázkách.

Měl by prezident mít politické zkušenosti? Podle mého názoru rozhodně ano. Určitě není nutná podmínka, aby byl politikem celý život. Ale na druhé straně mi přijde dost neuvážené vstupovat do světa politiky v 68 letech. Do světa politiky, kde dnes neplatí to, co platilo včera. Do světa politiky, ve kterém zkrátka člověk musí umět chodit. Co předvedl pan Drahoš v televizních debatách? Pár naučených frází, v nichž opakoval vesměs stejné věci. Byly to jeho názory, nebo se jen naučil, co má říkat? Můžu pouze spekulovat, ale vystoupení pana Drahoše ve většině debat byla natolik nepřesvědčivá, že se takové otázky snadno nabízejí. Nepřišel mi kandidátem s vlastními názory. Byl hlavně ANTIZemanem. A to bylo na vystřídání Miloše Zemana prostě málo!

Nyní máme před sebou dalších pět let, možná méně. Nicméně pak je jisté, že určitě přijde někdo jiný. Věřím, že to bude člověk politicky dostatečně zkušený a schopný bojovat za suverénnost naší krásné země.

Václav Dušek,
člen Republikového výboru Svobodných

Vyšlo i na osobní stránce autora.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem Svobodných, pokud není uvedeno jinak

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Počet státních úředníků na úkor soukromého sektoru roste takřka neustále, pronesla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní) s tím, že čím dál více soukromníků „platí státu mejdan“. Za hlavního viníka inflace mimo jiné označila vládu. Proti jejím slovům se ohradil ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček – Šichtařovou obvinil ze lži.

„Neustále nám roste počet státních úředníků a bují veřejný sektor na úkor toho soukromého. Takový vývoj vede k tomu, že soukromníci, jichž je stále méně, musí státu platit mejdan. Na tom není nic udržitelného,“ opřela se do vlády ekonomka.

Křeček oponoval tím, že letos státních zaměstnanců ubývá a rovněž se snižuje počet úředníků, a to až o dva tisíce. „Po dlouhé době konečně klesají celkové výdaje státního rozpočtu, což tu v minulých letech nebylo. Není tedy pravda, že by veřejný sektor rostl. Navíc když porovnáme složenou daňovou kvótu této vlády s tou předchozí, zjistíme, že daně jsou v průměru menší. Paní Šichtařová tedy lže,“ namítl ekonom.

Křeček rovněž upozornil na to, že vláda každoročně snížila celkovou míru schodku státního rozpočtu. „Kabinet ale nemá ve svém mandátu – tak jako Česká národní banka – přímo boj s inflací,“ zdůraznil v pořadu 360°.

Podle Šichtařové ale ekonom svým prohlášením odvádí pozornost. „Kdyby vláda nedělala svoji proinflační politiku a nepumpovala už od dob vlády Andreje Babiše (ANO) peníze do oběhu, neměli bychom jednu z nejvyšších inflací v rámci Evropské unie. Hlavním viníkem je kabinet,“ pronesla. Dodala také, že vláda představuje v této oblasti jen domnělé úspěchy.

„Oslavujeme pouze, že jsme konečně dosedli na dno. Jsme totiž poslední země v Evropské unii, která se ještě nedostala v rámci svého HDP dokonce ani na předcovidovou úroveň,“ řekla ekonomka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Poradce premiéra namítl, že Šichtařová „stále brečí nad rozlitým mlékem“. „Takové brečení nám nepomůže. Museli jsme přijít s kyblíkem a hadrem a to mléko uklidit, což se přesně stalo. Inflaci se podařilo zlikvidovat, takže jsme se vrátili zpátky na cíl,“ konstatoval Křeček.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31