Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dotační mor pohledem Andreje Babiše

Dotační mor pohledem Andreje Babiše

V pondělí 12.11. 2018 ve 21:36 byl na serveru seznamzpravy.cz zveřejněn další díl investigativního pořadu s názvem Zvláštní vyšetřování. V tom mimo jiné figuroval syn premiéra Andreje Babiše a byly v něm poskytnuty nové informace týkající se kauzy ohledně dotačního podvodu akciové společnosti Farma Čapí hnízdo.

 

Pokud se informace potvrdí, je zcela jasné, že došlo k dotačnímu podvodu a premiér Babiš použil své děti jako loutky při správě svého majetku. Faktem ovšem je, že všeobecnému rozhořčení naprosto uniká hlavní důvod vzniku této kauzy. Dotační systém pro soukromé firmy vytváří prostředí, ve kterém různí podnikatelé od státu získávají miliardy korun na dotacích na své vlastní, soukromé, projekty. A to se ani nemusíme bavit o tom, kolik z těchto firem je v identickém režimu jako Čapí hnízdo – tedy že je reálně vlastní větší firmy, případně korporace. Dnes zde vidíme pouze následek toho, co s sebou systém dotací nese. Vzniká korupční prostředí a více se vyplácí shánět si dotaci, než reálně inovovat.

Spousta firem z toho důvodu, že jejich konkurence získá dotaci, zaniká.

Konkrétně třeba na příkladu Petra Fryče. Stát v letech 2007 až 2014 v rámci jednoho z evropských “Operačních programů“ poskytl dotace více než dvěma stovkám firem z tiskárenského průmyslu, kdy celková částka tvořila více než 1,6 miliardy korun. Petr Fryč, majitel tiskárny, která jakožto jedna z mála subjektů na trhu dotaci nezískala, musel svou firmu nakonec zavřít. Pod tlakem dotované konkurence neměl šanci se na trhu udržet.

Celý tento problém jde přitom přímo za EU. Ta sice reálně zakazuje veřejnou finanční podporu konkrétních firem v rámci celého sektoru, u Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) to ovšem neplatí. Tento zákaz tak reálně dnes v EU existuje pouze z toho důvodu, aby státy nezvýhodňovaly své podniky v rámci společného trhu. V rámci blokových výjimek se peníze rozdělují právě i mezi menší a střední soukromé podniky, případně na projekty, které “podporují zaměstnanost“, což jsou často dotace, které jdou zcela veřejně za velkými hráči na trhu.

Babiš jako důsledek, ne příčina problému

Pojďme se povznést nad rodinnou tragédií jednoho z nejsledovanějších mužů v ČR a pojďme řešit systematicky příčinu problému. Zrušme kompletně dotace do soukromého sektoru a nedovolme Babišovi a dalším, aby si své soukromé projekty financoval z veřejných peněz, které mu přiklepnou spřátelení politici a strany. Třeba ta jeho.

V konečném důsledku je to vlastně paradoxní. Lakomost dohnala Babiše do situace, kdy může padnout kvůli 50 milionům, které ušetřil při stavbě Hnízda. Pro člověka, který už dnes prokazatelně vydělává na dotacích svým společnostem řádově více, je to určitě nešťastná událost.

 

Tomáš Pajonk

Předseda Svobodných, zastupitel Zlínského kraje

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Počet státních úředníků na úkor soukromého sektoru roste takřka neustále, pronesla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní) s tím, že čím dál více soukromníků „platí státu mejdan“. Za hlavního viníka inflace mimo jiné označila vládu. Proti jejím slovům se ohradil ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček – Šichtařovou obvinil ze lži.

„Neustále nám roste počet státních úředníků a bují veřejný sektor na úkor toho soukromého. Takový vývoj vede k tomu, že soukromníci, jichž je stále méně, musí státu platit mejdan. Na tom není nic udržitelného,“ opřela se do vlády ekonomka.

Křeček oponoval tím, že letos státních zaměstnanců ubývá a rovněž se snižuje počet úředníků, a to až o dva tisíce. „Po dlouhé době konečně klesají celkové výdaje státního rozpočtu, což tu v minulých letech nebylo. Není tedy pravda, že by veřejný sektor rostl. Navíc když porovnáme složenou daňovou kvótu této vlády s tou předchozí, zjistíme, že daně jsou v průměru menší. Paní Šichtařová tedy lže,“ namítl ekonom.

Křeček rovněž upozornil na to, že vláda každoročně snížila celkovou míru schodku státního rozpočtu. „Kabinet ale nemá ve svém mandátu – tak jako Česká národní banka – přímo boj s inflací,“ zdůraznil v pořadu 360°.

Podle Šichtařové ale ekonom svým prohlášením odvádí pozornost. „Kdyby vláda nedělala svoji proinflační politiku a nepumpovala už od dob vlády Andreje Babiše (ANO) peníze do oběhu, neměli bychom jednu z nejvyšších inflací v rámci Evropské unie. Hlavním viníkem je kabinet,“ pronesla. Dodala také, že vláda představuje v této oblasti jen domnělé úspěchy.

„Oslavujeme pouze, že jsme konečně dosedli na dno. Jsme totiž poslední země v Evropské unii, která se ještě nedostala v rámci svého HDP dokonce ani na předcovidovou úroveň,“ řekla ekonomka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Poradce premiéra namítl, že Šichtařová „stále brečí nad rozlitým mlékem“. „Takové brečení nám nepomůže. Museli jsme přijít s kyblíkem a hadrem a to mléko uklidit, což se přesně stalo. Inflaci se podařilo zlikvidovat, takže jsme se vrátili zpátky na cíl,“ konstatoval Křeček.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31