Devět miliard do lesů, vod a strání. Výsledek? Velká nula

Vezmete miliardy, vypíšete programy, rozdáte dotace a kolem sebe šíříte pocit, že příroda teď bude hezčí, zdravější a voňavější. Kdo by mohl být proti? Kdo by protestoval, když jde o tak bohulibý účel? Nesmí nám být přece líto peněz na životní prostředí, řekne si kdekdo.

Jenomže pak přijde závěrečný účet a ukáže se skutečnost. Miliardy ničemu nepomohly, tedy kromě firem, organizací a dotačních podnikatelů, kteří si rozdělili peníze a už už se chystají na další kolo dojení veřejných rozpočtů.

Chcete jeden příklad za všechny? Zde ho máte.

Dotace na ochranu přírody za 9,4 miliardy korun v letech 2013 až 2015 výrazně nezlepšily stav přírody v Česku. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které peníze z evropských fondů a státního rozpočtu rozdělovalo, podle kontrolorů nedokázalo vyhodnotit účelnost a přínos dotovaných projektů. NKÚ prověřoval poskytování, čerpání a užití peněz na ochranu a péči o přírodu a krajinu. Peníze přidělovalo ministerstvo z fondů Evropské unie v rámci operačního programu Životní prostředí a ze státního rozpočtu v rámci dvou národních programů. „Navzdory tomu se ale stav přírody a krajiny zásadním způsobem nezlepšil, v některých směrech došlo naopak ke zhoršení,“ uvedla mluvčí kontrolního úřadu Olga Málková. Česko přitom podle ní získalo druhý největší podíl peněz na podporu biologické rozmanitosti a ochrany přírody ze zemí EU.

Podle NKÚ například i přes masivní dotace ubylo zemědělské půdy a klesla rozloha přírodních oblastí nerozdělených silnicemi, ploty či zástavbou. „Nepříznivá situace je také u vodních toků,“ doplnila mluvčí.

Ministerstvo říká, že se stav přírody a krajiny postupně zlepšuje. Jenomže… za prvé argumentuje růstem počtu chráněných území. Podle ministerské logiky je tedy ochrana přírody věc úřednického razítka. Čím víc vyhlášek, tím lepší ovzduší, půda či kvalita vody. Absurdní.

Za druhé, nezlepšuje se náhodou životní prostředí díky vývoji technologií, úsilí konkrétních lidí, kteří se věnují svému okolí, a schopnosti přírody si sama se sebou slušně poradit? Dost dobře možné.

A za třetí. Kdyby lidem zůstalo více peněz ve vlastních kapsách, neutratili by je někteří z nich ve své firmě za nákup lepších a k přírodě ohleduplnějších technologií, jiní za kvalitnější potraviny a další třeba za péči o faunu a flóru? Ano.

Podobných případů nesmyslných dotací bychom jistě našli víc. Miliardy mizí, úzká skupinka vydělává, vlci vyjí, karavana táhne dál. Změňme to, máme na to být zdravou zemí i bez dotací.

Martin Rumler

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Komárková: Regulace žárovek

Cílem regulace žárovek je úspora peněz v důsledku menší spotřeby energie a větší výdrži úsporných žárovek. Měli bychom být díky této regulaci ekologičtější a ekonomičtější. Otázkou zůstává, zda jsme?

Kříž: Pár slov o sociální politice

Znáte to… obrátí se na vás příbuzný či kamarád s prosbou, zda byste mu nemohli půjčit, protože se dostal do problémů a nemá na to či ono. Zvážíte své možnosti postrádat požadovaný obnos, zeptáte se, jak a kdy vám půjčenou sumu chce vrátit, zvážíte nakolik je vám žadatel blízký a jak moc mu věříte, resp. jak moc mu chcete pomoci… a buďto mu půjčíte, nebo ho odmítnete. Tomu se říká „svoboda rozhodování o svém majetku“.

Čeněk: Navrhuju sníst psy

Nenajde se pravděpodobně mnoho z nás, kdo bychom neznali hru Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního pólu“ a v ní jednu z velmi úsměvných scének, kdy vedoucí výpravy navrhne sníst psy, které nemají. Navzdory tomu, že scénka je letitá, tak i dnes si v ní dokážeme najít podtextové sdělení o nedorozumění a záměru dvojsmyslného výkladu, stejně jako u informací plynoucích od vedení našeho státu směrem k nám.

Mlýnková Išková: Dotace městům a obcím často pomáhají

Dotace vnímá snad každý volič Svobodných negativně. Ano, dotace křiví trh, jsou nespravedlivé, nahrávají korupci a plýtvání penězi a v neposlední řadě díky nim často neprosperují ti nejschopnější, ale ti, kteří dobře vyplnili dotační žádost. Přesto existují dotace, které zastupitel nemůže v rámci svědomitého vykonávání svého mandátu odmítat.

Payne: Třetí defenestrace

Opět se vyrojily návrhy, které připomínají návrat komunismu. Postavíme sociální byty! Vzpomínám, jak se takové návrhy ozývaly za panování Gustáva Husáka. Sociální byty – to je synonymum normalizace.

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět