10 návrhů, jak osvobodit podnikání

V pondělí 29. 5. připomenou Svobodní v Praze a dalších místech Deň daňové svobody. To je den, kdy lidé přestávají pomyslně pracovat na stát a začnou vydělávat na sebe. Svobodní chtějí osvobodit podnikatele nejen od vysokých daní, ale i od další byrokratické šikany.

Naše země je krásná a v zásadě zdravá, vhodná k životu. Občané jsou schopní, chytří a inteligentní. Jen mají občas zbytečně nízké sebevědomí, takže volí strany, které regulují každou oblast života v tomto státě. Mnozí občané tohoto státu si možná myslí, že existuje někdo, kdo ví líp než oni, jak mají žít a co mají dělat… a pak nadávají, že jim politici vládnou špatně.

Svobodní nabízejí každému občanovi nechat jeho vlastní život ve svých vlastních rukou. Svobodný život bez zbytečných regulací, zákazů a příkazů. Úsporný stát, který zajišťuje nutné záležitosti a chce za to adekvátně nízké daně. Přátelé, sousedi, kolegové, jsme všichni šikovní a schopní občané, kteří se o sebe a svou zemi dokážou postarat a stát je nemusí vodit za ruku. Společně s vámi máme na to být bohatou, úspěšnou a bezpečnou zemí. Pojďme to dokázat, volme Svobodné.

 1. Zrušíme elektronickou evidenci tržeb

  EET pro živnostníky s sebou nese velké náklady, a to nejen na začátku podnikání. Proto jsme pro zrušení povinnosti EET. Aby bylo podnikatelské prostředí zdravé, musí být přehledné a jednoduché.

 2. Snížíme a sjednotíme DPH na 14 %

  Chceme, aby více peněz zůstalo v kapsách lidí, sjednocení DPH zlevní zboží a služby. Jednotná sazba ušetří náklady na administrativu spojenou s rozlišováním sazeb nejen na straně výběrčího daně i na straně rem.

 3. Kontrolní hlášení DPH již nebude nutné vyplňovat

  Nedovolíme, aby stát své problémy s výběrem daní řešil další byrokratickou zátěží poctivých podnikatelů. Proto zrušíme zatěžující kontrolní hlášení DPH.

 4. Zachováme výdajové paušály

  Prosazujeme vrácení výdajových paušálů na původní úroveň platnou v roce 2016 a dříve. Možnost uplatnit si výdaje paušálem považujeme za významné zjednodušení byrokracie pro malé a střední živnostníky a podnikatele.

 5. Technické normy nebudou tak složité

  Technické normy jsou nyní zbytečně přísné. Svobodní proto udělají revizi těchto norem tak, aby i řemeslníci a malí výrobci mohli výsledky své práce prodávat legálně.

 6. Zavedeme jednotné inkasní místo

  Podporujeme vytvoření jednoho inkasního místa, které by ušetřilo podnikatelům spoustu času a námahy. Nyní podnikatele v České republice kontroluje 27 institucí.

 7. Zjednodušíme administrativní povinnosti

  Současné povinnosti vůči Statistickému úřadu, OSA nebo předpisy v oblasti povinného školení bezpečnosti práce jsou nákladné, berou podnikatelům čas a tedy i peníze. Proto tyto administrativní povinnosti významně zjednodušíme.

 8. Zavedeme pracovní smlouvu bez omezení

  Zasadíme se o svobodnou pracovní dohodu, tedy možnost uzavřít pracovní smlouvu mimo zákoník práce, pokud to oběma stranám vyhovuje. Svobodní jsou také pro legalizaci „švarcsystému“.

 9. Ušetříme na nespravedlivých dotacích

  Chceme, aby stát, kraje a obce nikoho neznevýhodňovaly. Dotace z veřejných peněz považujeme za zdroj korupce a nespravedlivý doping.

 10. Jasná pravidla

  Pravidla pro podnikání, která diktuje stát, musí být co nejjednodušší a jasná. Nesmí se opakovat situace, kdy kvůli chybám státu živnostníci netuší, jaké povinnosti pro ně platí. Zákony se budou moci měnit vždy jen se začátkem kalendářního roku.

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Vondráček: Druhá klička vlády by už mohla připravit poškozené o odškodnění, ale radši stále vše dokumentujte.

iDnes.cz: Zastali jsme si svobody podnikání hostinských, protože taková vyhláška nic neřeší říká Jaroslav Chalupský

Kříž: Proč je stát vždy horší majitel a podnikatel, než soukromník

Praxe ukazuje, že čím víc se stát zasahuje do společenských a ekonomických vztahů, tím hůř, naopak čím méně se reguluje a daní, tím se dlouhodobě lidem žije lépe, pokud stát dohlíží na to, aby nikdo nikomu a ničemu neubližoval.

Hošek: Třídění odpadů z trochu jiného pohledu

Třídění odpadů v EU, potažmo v ČR je věnována nepřiměřená pozornost, já se pokusím otevřít problém a zda je to dobře nebo špatně, ať si každý udělá obrázek sám.

Vondráček: Když měli podnikatelé klid na práci, dařilo se celé republice

Dostávejte informace o Svobodných

Přihlaste si náš e-mailový odběr a buďte v obraze.