Svobodní vyzývají premiéra Babiše v otevřeném dopisu k použití práva veta při hlasování o brexitu. Další prodlužování procesního kómatu škodí všem.

Ve čtvrtek 21. března proběhne zasedání Evropské rady, na kterém se bude hlasovat o odkladu brexitu, který je naplánovaný na 29. března. Svobodní vyzývají premiéra České republiky Andreje Babiše, aby využil svého práva dle čl. 50(3) Smlouvy o Evropské unii a hlasoval proti odkladu. „Je evidentní, že britský parlament neodsouhlasí dohodu o vystoupení v současném znění ani dnes ani za měsíc. Zároveň se nezdá, že by vláda premiérky Mayové měla jasný plán, co v rámci prodloužené lhůty dělat jinak. Odklad brexitu by uvrhl celou Evropskou unii do procesního kómatu,“ shrnul předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Svobodní vyzdvihují dva hlavní argumenty, proč brexit dále neprotahovat. Prvním je nejistota ohledně toho, co odklad vystoupení přinese. Premiérka Spojeného království sdělila veřejně více než padesátkrát, že datem, kdy spojené království vystoupí, bude 29. březen 2019, dva roky po oznámení záměru Evropské radě. Občané Spojeného království, stejně jako občané České republiky s tímto datem počítají a nedodržení tohoto termínu by zvyšovalo právní a obchodní nejistotu. Osud českých občanů ve Spojeném království a osud obchodních a dalších vztahů mezi občany a podniky v České republice a Spojeném království by byl po několik dalších měsíců až let nejistý. Tato nejistota je drahá, obchodní podniky nevědí, jaká situace pro ně bude platit v nejbližší době, občané nevědí, jaká práva budou mít při cestě do Spojeného království. Není možné tuto nejistotu protahovat donekonečna.

 

Druhým argumentem je absence jasného plánu, jak bude kabinet Theresy Mayové postupovat v případě prodloužení termínu. Vidíme zde paralelu k tomu, co Soudní dvůr Evropské unie označil za nepřípustné v případě revokování oznámení podle čl. 50(1). Soud se v rozsudku C-621/18 (Wightman and Others v Secretary of State for Exiting the European Union) vyslovil proti tomu, aby bylo oznámení o vystoupení revokováno a opět předkládáno Evropské radě s cílem paralyzovat Evropskou unii a vymoci si na ní ústupky. V případu Wightman tak SDEU formuloval princip podobný situaci, která by mohla nastat v případě odložení brexitu. Evropská unie by na to měla britskou stranu upozornit a nenechat se paralyzovat nejistotou, kdy zase budou žádat o prodloužení.

 

Svobodní vítají krok české vlády, která prosadila výborný zákon garantující britským občanům práva na našem území také po brexitu. “Apeluji na evropské představitele a zejména na českého premiéra Babiše, aby netrestali britské občany za neschopnost zástupců Evropské unie a Spojeného království vyjednat oboustranně přijatelnou dohodu. Návrh doporučujeme vetovat, přičemž je třeba aktivně hlasovat proti. Pouhé zdržení se nestačí,” dodává předseda strany Tomáš Pajonk. Poté, co Evropská rada odmítne prodloužení lhůty podle čl. 50(3), je nanejvýš důležité schválit dočasnou dohodu o volném obchodu podle čl. XXIV Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT).

 

Po evropských volbách a ustavení nové Evropské komise a po změně vlády ve Spojeném království pak bude dostatek času vyjednat oboustranně přijatelnou dohodu, která bude vyhovovat oběma stranám a také občanům České republiky.

 

Plné znění otevřeného dopisu:

 

Vážený pane premiére,

 

vyzýváme Vás, abyste na nadcházejícím zasedání Evropské rady využil možnosti dle čl. 50(3) Smlouvy o Evropské unii (ve znění Lisabonské smlouvy) a hlasoval proti návrhu na prodloužení lhůty, ve které „Smlouvy přestávají být pro [Spojené království] použitelné“.

 

Zdůvodnění:

 

Občané Spojeného království vyjádřili 23. června v referendu přání opustit Evropskou unii a vláda Spojeného království se zavázala toto přání dodržet.

 

Premiérka Spojeného království sdělila veřejně více než padesátkrát, že datem, kdy spojené království vystoupí, bude 29. březen 2019, dva roky po oznámení záměru Evropské radě podle čl. 50(2) SEU.

 

Je evidentní, že Dolní sněmovna Spojeného království neodsouhlasí dohodu o vystoupení v současném znění ani dnes, ani za měsíc.

 

Občané Spojeného království, stejně jako občané České republiky s tímto datem počítají a nedodržení tohoto termínu by zvyšovalo právní a obchodní nejistotu. Osud českých občanů ve Spojeném království a osud obchodních a dalších vztahů mezi občany a podniky v České republice a Spojeném království by byl po několik dalších měsíců až let nejistý. Tato nejistota je drahá, obchodní podniky nevědí, jaká situace pro ně bude platit v nejbližší době, občané nevědí, jaká práva budou mít při cestě do Spojeného království. Není možné tuto nejistotu protahovat donekonečna.

 

Nezdá se, že by vláda premiérky Theresy Mayové měla jasný plán, co s případnou prodlouženou lhůtou dělat jinak než dnes. Vidíme zde paralelu k tomu, co Soudní dvůr Evropské unie označil za nepřípustné v případě revokování oznámení podle čl. 50(1). Soud se v rozsudku C-621/18 (Wightman and Others v Secretary of State for Exiting the European Union) vyslovil proti tomu, aby bylo oznámení o vystoupení revokováno a opět předkládáno Evropské radě s cílem paralyzovat Evropskou unii a vymoci si na ní ústupky. V případu Wightman tak SDEU formuloval princip, který podle nás mutatis mutandis platí i pro opakované prodlužování lhůty bez plánu, co dělat dále.

 

Jsme přesvědčeni, že pro Spojené království je členství v Evropské unii nevýhodné. Již dnes, i přes svázanost společnou obchodní politikou Evropské unie, je podíl zahraničního obchodu Spojeného království z více než 50 % se zeměmi mimo Evropskou unii. Pro Českou republiku a celou Evropskou unii je výhodné, aby naším sousedem a největším mimounijním obchodním partnerem byl prosperující stát. Proto vás vyzýváme, pane premiére, abyste nesouhlasil s tím, aby Evropská unie nadále svazovala zahraniční obchod Spojeného království.

 

Nechceme Spojené království trestat. Dobří lidé na obou stranách referenda z 23. června 2016 si nezaslouží být trestáni za neschopnost zástupců Evropské unie a Spojeného království vyjednat oboustranně přijatelnou dohodu. Proto poté, co Evropská rada odmítne prodloužení lhůty podle čl. 50(3), je nanejvýš důležité schválit dočasný volný obchod podle čl. XXIV Všeobecné dohody o  clech a obchodu (GATT).

 

Na tomto místě Vás také chceme pochválit, že vaše koalice v parlamentu prosadila jednostranné uznání práv pro britské občany na našem území pro případ, kdyby Spojené království opustilo Evropskou unii bez dohody. Tím byla posílena právní jistota občanů Spojeného království, kteří v dobré víře přebývají na našem území.

 

Po evropských volbách a ustavení nové Evropské komise a po změně vlády ve Spojeném království pak bude dostatek času vyjednat oboustranně přijatelnou dohodu, která bude vyhovovat také občanům České republiky, jejichž vládě předsedáte.

 

I pokud by ostatní země nesouhlasily s rychlou dohodou a chtěly Spojené království potrestat, cla zveřejněná minulý týden, která by Spojené království uplatnila podle doložky nejvyšších výhod (most favored nation) na Českou republiku, jsou nízká a týkají se především hovězího a mléčných produktů, což nejsou odvětví, která ve velkém exportují z České republiky do Spojeného království, takže čeští vývozci se brexitu bez dohody nemusí příliš obávat.

 

Nejprve ale musíte ve čtvrtek vetovat návrh, který by celou Evropskou unii uvrhl do procesního kómatu. Procedurální poznámka: Podle čl. 235(1) Smlouvy o fungování Evropské unie se nestačí pouze zdržet, musíte aktivně hlasovat proti.

 

S úctou

Tomáš Pajonk, předseda Svobodných a krajský zastupitel

 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)
Read more

Sepak-terjang Bermain Poker Online Mainkan Peluang Flush Anda mesti pahami jika 5 tiket dengan bunga yang kolektif tipenya bisa menghasilkan flush dalam Bermain Poker Online. Karenanya Anda harus tau juga jika aktivitas tersebut bisa menghasilkan keuntungan yang berkaitan jika diolah secara cocok. Pada saat tersedia 3-4 kartu yang amat bisa terhitung bikin menyampaikan dukungan Anda bikin membuahkan flush, karenanya Anda dapat menghasilkan keuntungan besar. Kesudahannya, peluang kombinasi flush tersebut pasti bisa menjadi salah satunya aktivitas yang mampu Anda gunakan bikin memungut keuntungan menggertakan lawan. Sepak-terjang pada game ini kian baik bikin melakukan all in dengan cocok. Sampai bisa membuat lawan menggetarkan tindakannya agar bisa kurangi peluang kerugian. Karenanya, mainkan pemikiran dengan baru sekadar akan di rasa sangat cocok menjadi satu strategi. Tapi strategi ini yang jarang dijumpai oleh kurang lebih beberapa orang di waktu modern saat ini untuk Bermain Poker Online. Kaum Hal Bermain Yang Sedikit Dijumpai Jika Anda merupakan orang yang sering permainan poker online, pasti Dikau ketahui Bermain Poker Online bisa datangkan keuntungan yang berkaitan. Permainan ini dapat dimenangkan pada saat Dikau mendapatkan kombinasi kartu terkenal bikin bisa datangkan keuntungan yang berkaitan. Perjudian online dengan pakai permainan poker diantaranya yang benar-benar memikat di dunia. Banyak kaum orang yang menghasilkan pelajaran dari permainan ini di dalam dengan bidang yang mampu menjadi seseorang profesional handal. Agar Anda bisa membuahkan keuntungan dengan terus-terusan. Antara dari Anda seharusnya tahu jika permainan poker dapat memberi dukungan menghasilkan moral jika diolah dengan tata yang sama sesuai. Sedianya banyak bermacam-macam yang bukan ditemukan oleh beberapa banyak diantara kita tapi sering Anda dapatkan di permainan ini. Bermain Poker Online Naikkan Taruhan Serta Menang Banyak Jika Kamu mengerti beberapa referensi pada bawah ini, Anda bakal membuat pijakan bikin Anda bikin bisa mainkan paham pada lawan. Dengan demikian pada saat Anda menyimpan satu kartu yang redup untung, pasti Anda mampu mainkan pemikiran itu. Sampai membuat lawan pahami kelebihan Anda dengan mutlak. Tetapi sebelum Anda mengerti gimana mainkan pemikiran, pasti Dikau juga harus mampu tiru pemikiran dari lawan dengan cocok. Oleh karenanya Dikau bisa pahami jika aktivitas ini sangat bisa diuntungkan jika dilihat dari sesi pandang yang cocok. Kesannya, beberapa orang di sempang Anda pasti sadar kalau aktivitas main poker dapat digunakan bikin menghasilkan keuntungan dengan terus-terusan. Tapi sedianya aktivitas ini harus Dikau sadari masih banyak strategi didalamnya yang butuh Dikau bisa terapkan. Beberapa daripada Anda pasti pahami jika ada keuntungan pada ketika kartu besar Bermain Poker Online IDN yang terdapat. Barisan 5 kartu yang ada pasti ada cela satunya yang besar dan bisa membuat Anda mampu memakainya bikin menghasilkan keuntungan. Oleh karenanya permainan tersebut dapat memberi dukungan Dikau menghasilkan keuntungan yang berselok-belok jika diolah lewat langkah yang sama sesuai. Kurang lebih dari Anda tentunya pahami game ini diantaranya yang bisa bawa serta Kamu menghasilkan keuntungan. Dimana pada saat Anda bisa mainkan pemikiran dari lawan bila Anda memegang kartu yang serupa besarnya. Dengan demikian di dalam saat kartu As yang ada pasti akan menghasilkan Anda lebih baik bikin melakukan all in sekadar. Meskipun demikian mungkin tetap lawan Anda ada akan tetapi sebenarnya Anda bisa menghasilkan keuntungan yang lebih raksasa dengan menggetarkan beberapa bermitra.