Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Občan musí mít ústavní právo komunikovat se státem jinak než elektronicky, apeluje Vondráček

Občan musí mít ústavní právo komunikovat se státem jinak než elektronicky, apeluje Vondráček

Digitalizace je dobrý sluha, ale zlý pán. Právě tak popsal svůj postoj k masivně zaváděné digitalizaci Libor Vondráček, předseda Svobodných. To, co mladému právníkovi a politikovi vadí na současném trendu nejvíce, je fakt, že pod pláštěm modernizace státní správy dochází k dalšímu rozmachu státní šikany a šmírování.

Podle Vondráčka je největší problém v tom, že poslední „výstřelky“ digitalizace jsou vždy zaváděny zákonem a stávají se povinnými jak pro občany, tak pro podnikatele. „Když je digitalizace povinná, tak mám obavu z toho, na co a kdo takové informace potřebuje. Proč třeba úředníci v Evropské unii chtějí vědět, jakou spotřebu mají nově prodávaná auta, jejichž výrobci musí tuto informaci povinně reportovat,“ nevěřícně kroutí hlavou předseda Svobodných Libor Vondráček, který se zároveň děsí toho, když sleduje některé politiky, kteří se jezdí učit řídit společnost do Číny. „Bojím se toho, že sociální kredit z Číny by mohl být zaváděn také u nás. Proto si myslím, že by občané měli mít ústavní právo jednat se státem jinými než elektronickými prostředky. A zároveň by měli mít právo nezanechávat své digitální údaje státu,“ zdůraznil Vondráček jednu z klíčových programových priorit Svobodných. 

Jak zdůraznil mladý politik, povinná digitalizace má dva negativní vlivy. „Zaprvé stát vyřazuje některé firmy a organizace z běžného společenského života, když nadiktuje povinnou datovou schránku někomu, kdo například ani neumí ovládat počítač, nemá a nechce mít chytrý telefon. Zadruhé datové schránky shromažďují informace a jak dokládá nedávné plošné zveřejnění všech uživatelů datových schránek, je zřejmé, že osobní údaje nejsou ani v rukách státu nijak chráněny. Je to typická ukázka toho, že když se někde osobní údaje hromadí, je velké riziko, že můžou být zneužity,“ připomněl nedávnou „kauzu“ Vondráček. 

Podle předsedy Svobodných je absurdní, když se dokonce objevují tendence spojené se zaváděním čipování. Právě to mu připomnělo nedávné (ne)povinné očkování proti covidu-19. „Dokonce si myslím, že každý čip, ať už vypadá jakkoliv, by měl mít na sobě povinně napsaný text: Pozor, někdo vás může sledovat. Protože na každé krabičce cigaret se píše, že kouření může škodit zdraví. A já se ptám, proč lidé, kteří se nás snaží chránit před škodlivostí kouření, se nás stejně intenzívně nesnaží chránit proti šmírování,“ ptá se Libor Vondráček, který zdůraznil, že právě proto Svobodní dlouhodobě usilují o to, aby se česká ústava rozšířila nejen o právo platit v hotovosti, ale také o právo komunikovat se státem jinak než elektronicky. 

Zdroj: O čem se mlčí

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31