Europoslanci zřejmě hlasovali o reformě copyrightu jinak, než chtěli.

Tisková zpráva, Praha, 28. 3. 2019

Třináct europoslanců při hlasování o reformě autorského práva na internetu hlasovalo jinak, než mělo v úmyslu. Šlo o hlasování, zda se povolí pozměňovací návrhy, které by mohly nejvíce kritizované články 11 a 13 vypustit. Nové hlasování Evropský parlament ale neumožní. Vyplývá to z dokumentů Evropského parlamentu a píše o tom britský server Techdirt.com.

Za klíčový okamžik ve vztahu k budoucnosti autorského práva na internetu v EU bylo při hlasování v úterý 26. března dlouhodobě označováno rozhodnutí, zda povolit nebo nepovolit pozměňovací návrhy. V případě povolení pozměňovacích návrhů by nejvíc kritizované články 11 a 13 nejspíše vypadly. Povolení pozměňovacích návrhů nakonec neprošlo pouze o 5 hlasů 317 PROTI vs. 312 PRO. Jak píše britský Techdirt.com, po skončení tohoto hlasování 13 europoslanců oznámilo, že hlasovalo nesprávně. K chybě mohlo dojít kvůli změně jednacího řádu, podle které je dohoda z trialogu chráněna před pozměňovacími návrhy. Jednací řád na začátku volebního období fungoval jinak a někteří poslanci a jejich poradci si zřejmě za dva roky ještě nezvykli na změny. Z oficiálního záznamu Evropského parlamentu vyplývá, že 10 z celkově 13 chybně hlasujících poslanců deklarovalo, že chtěli hlasovat PRO návrh, 2 řekli, že chtějí hlasovat PROTI a jeden se chtěl zdržet hlasování. Pokud by tito europoslanci mohli opravit své chybné hlasování, znamenalo by to, že možnost pozměňovacích návrhů by prošla a článek 11 a 13 mohl být z návrhu směrnice vypuštěn. Vše potvrzuje oficiální záznam o hlasování, který vydal Evropský parlament. Informace je dohledatelná na straně 51 tohoto dokumentu:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+PV+20190326+RES-RCV+DOC+PDF+V0//EN&language=EN

Evropský parlament nicméně opravu hlasování neumožňuje. Poslanci mohou opravit své hlasování, ale na výsledku to nic nemění.

U takto důležitých hlasování by se nemělo stát, že se někdo splete. Kvůli článkům 11 a 13 byly v Evropě o víkendu v ulicích stovky tisíc lidí, 5 miliónů lidí podepsalo petici. Úprava hlasování těch třinácti poslanců nic nezmění, jednací řád Evropského parlamentu to neumožňuje. V českém parlamentu by to možné bylo,“ okomentoval situaci Vít Jedlička, lídr Svobodných do nadcházejících eurovoleb.

 

Případné dotazy prosím směřujte na email: mluvci@svobodni.cz

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)