Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

„Chaoti! Skanzen! Kšefty pro kamarády.“ Blažková za pražské Svobodné zúčtovala s Hřibem, SPOLU i Čižinským

„Chaoti! Skanzen! Kšefty pro kamarády.“ Blažková za pražské Svobodné zúčtovala s Hřibem, SPOLU i Čižinským

„Ten skanzen zkostnatělých politiků na jedné straně a levičáckých šílenců na straně druhé je příšerný,“ myslí si Veronika Blažková, která za Svobodné kandiduje do zastupitelstva hlavního města Praha. Zároveň prozrazuje, že pravicoví Svobodní mají v rámci případného povolebního vyjednávání naprosto jasno. „Raději čtyři roky v opozici než jeden den s Hřibem,“ říká rezolutně Blažková. „Tito chaoti po celé čtyři roky město ani v náznaku neřídili manažersky. Příkladem jsou třeba nesmyslné cyklopruhy, které vznikaly úplně nahodile, přičemž jediným smyslem jejich vzniku bylo vyčerpání příslušných evropských dotací,“ připomíná jednu z nejvíce sledovaných kauz Blažková, která zároveň v rozhovoru poukazuje na další nešvary magistrátu.

Patříte mezi časté kritiky současného vedení hlavního města. Co vám na koalici vedené primátorem Zdeňkem Hřibem vadí nejvíce? 

Jak správně říkáte, moje kritika je víceméně permanentní, protože toho amatérismu ze strany Pirátů, Prahy sobě Jana Čižinského a dalších dobrodruhů je opravdu strašně moc. Tito chaoti po celé čtyři roky město ani v náznaku neřídili manažersky. Příkladem jsou třeba nesmyslné cyklopruhy, které vznikaly úplně nahodile, přičemž jediným smyslem jejich vzniku bylo vyčerpání příslušných evropských dotací. Místo aby město sladilo jednotlivé druhy dopravy do vzájemné symbiózy, motoristé se stali veřejným nepřítelem. Z magistrátu se na nás valila vzletná slova o digitalizaci, ale „skutek utek“. Jak se říká – výsledkem byly pouze předražené IT služby a kšefty pro kamarády. Vzpomeňme na různé „hrdé“ pochody Prahou, placené samozřejmě opět z dotací. Asi málokdo zapomene na snahu Pirátů vbourávat se – pod různými jakoby ušlechtilými záminkami – do soukromých nemovitostí. Mohla bych takto vyjmenovávat další nesmysly velmi dlouho. Něco ale ještě připomenu: odkladiště přátel Pirátů, tedy Pražský inovační institut a také Institut plánování a rozvoje – instituce, které polykají strašnou spoustu peněz a výsledky mají naprosto tristní. A perlička na závěr: kdo si dnes vzpomene na to, jak dosluhující primátor Hřib při svém nástupu do funkce netrefil ze Staroměstského náměstí na magistrát?  

Kdybyste měla najít alespoň jednu věc, která se podle vás současnému vedení města povedla, co by to bylo? 

To se musím dlouze zamyslet… Ještě chvilku… Já fakt nevím.

Dosluhující vedení pražského magistrátu vstoupilo do volební kampaně s velkým černým puntíkem v podobě korupční aféry Dozimetr. Existuje vůbec nějaké řešení, jak zabránit prorůstání organizovaného zločinu například do řízení Dopravního podniku Praha, kde jde nikoliv o miliony, nýbrž o miliardy? 

Když už jste zmínil Dozimetr, tak opravdu doufám, že lidé to STANu u voleb spočítají a nenaletí znovu na jejich řeči. Mimochodem, trochu mi přijde, že Česká televize jim pomáhá množstvím času, které mají k vyjádřením k různým tématům. Ale k vaší otázce: Svobodní mají heslo „Méně koryt = méně korupce“. Za tímto jasným sloganem se ale skrývají i další záležitosti, protože systém „trafik“ je skutečně velmi propletený. Uživit spoustu neschopných kamarádů například v dozorčích radách dá samozřejmě fušku. Nicméně jako primární předpoklad opravdu platí, že pokud nebudou zbytečná koryta, nebudou ani prebendy.

Svobodní podle svých slov nabízí jasnou alternativu. V čem by váš postoj k řízení města byl jiný, než je ten, kterým se prezentuje současné vedení města? 

Svobodní jsou ideově ukotveni na pravici, takže základní východiska jsou jasná: štíhlé struktury, transparentní hospodaření nejen na volebních plakátech, ale i ve skutečnosti, tržní principy bez dotací atd. Dotace jsou podle mého názoru naprosté zlo, které ohýbá nejen trh, ale lidské charaktery.  

Kdybyste měla vyjmenovat tři nejdůležitější priority, na které se chcete vy osobně v zastupitelstvu zaměřit, co by to bylo? 

Už jsem to naznačila v odpovědi na první otázku – mám opravdu velký problém s tím, jak funguje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a také Pražský inovační institut. Obě tyto instituce jsou ukázkovými příklady neefektivity, neprofesionality a peněz doslova vyhozených oknem. Prvně jmenovaná instituce „spolyká“ každý rok na svůj provoz kolem 350 milionů korun, přičemž výsledkem jsou kresby, které nikdo nepřevede z papíru do reálu.  Velmi mně vadí i dopravní situace v Praze a její řešení nebo spíše neřešení, ale to je téma, o němž by lépe promluvili mí kolegové, kteří se na dopravu úzce specializují. 

Abych ale nemluvila jen negativně. Mám ráda moderní architekturu, a pokud respektuje výšku okolních budov a další parametry, jsem ráda za každou novou stavbu. Vždy se mně například velmi líbil projekt takzvaného zlatého vejce od architekta Petra Malinského, což mělo být muzeum na konci Revoluční ulice a zároveň zázemí pro Slovanskou epopej od Alfonse Muchy. Jsem ráda třeba za Tančící dům – vždyť to je skvělé, když se skloubí místní genius loci a vkusná moderna. 

A když už tedy mluvíme o kultuře, ráda bych pomohla prosadit výstavbu pomníku Aloise Rašína na náměstí Republiky. Jestli si někdo zaslouží výrazný pomník, je to právě pan Rašín, jemuž mnoho současných, takzvaně pravicových politiků nesahá ani po kotníky. 

Je iracionální předpokládat, že byste k prosazování svého volebního programu nepotřebovali žádné koaliční partnery. Když se rozhlédnete po subjektech, které se uchází o důvěru voličů, se kterými subjekty si umíte představit povolební spolupráci a se kterými vůbec ne? 

Máte pravdu, že na 51 procent pro Svobodné to letos ještě nevidím, takže v případě volebního úspěchu bychom se při případném vládnutí bez koalice neobešli. Podle mě by bylo ideální, kdyby Prahu spravovaly úplně nové tváře z nových stran a hnutí. Ten skanzen zkostnatělých politiků na jedné straně a levičáckých šílenců na straně druhé je příšerný. Jestli si však opravdu neumím představit nějaký model povolební spolupráce, tak to je samozřejmě s Piráty a Prahou sobě. To říkám naprosto natvrdo: i kdyby primátor Hřib po volbách přilezl s prosíkem, že nás potřebuje do koalice, měl by smůlu. Raději čtyři roky v opozici než jeden den s Hřibem. 

Veronika Blažková, místopředsedkyně pražských Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Veronika Blažková

Veronika Blažková

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31