Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Británie chce volný obchod se světem a Evropská unie jí dělá naschvály, tvrdí Payne (Svobodní)

Británie chce volný obchod se světem a Evropská unie jí dělá naschvály, tvrdí Payne (Svobodní)

„Vůbec bych se nedivil, kdyby dohoda v britském parlamentu narazila, protože vůbec neodpovídá tomu, co Velká Británie chtěla,“ soudí europoslanec Jiří Payne (Svobodní) s tím, že Evropská komise měla mít vyjednaný záložní plán.

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) si ale nedokáže představit, že by Evropská unie v případě britského odmítnutí dále ustoupila. Klíčovým problémem je totiž otázka hranice v Irsku, kde je manévrovací prostor minimální.

„Sami Britové se přihlásili k tomu, že na Irském ostrově nesmí být pevná hranice, ale nechtějí být součástí celní unie. Tím vznikl ten obrovský problém. A musí být jednoznačné, že Unie stojí za Irskem a dohodou, která ukončila letitý náboženský konflikt. Jakákoli změna je vyloučena a byla by to obrovská chyba,“ upozorňuje.

„Brexit je z hlediska britské pozice ve světě i výhledu stability, ekonomiky a životní úrovně negativum. Jsem rád, že obě strany dělají vše pro to, aby minimalizovaly škody, které to způsobí.“ Luděk Niedermayer

Payne ovšem namítá, že na irské hranici funguje volný pohyb zboží a osob už od roku 1922: „Nebýt Evropské unie, tak se Britové s Iry umí domluvit na prostupné hranici. Problém není na britské straně, ale na evropské.“

Podle něj jde ze strany Unie o záměr a politickou schválnost, protože přístup na jednotný trh má například i Norsko, v případě Velké Británie k tomu ale chybí politická vůle.

„Jednotný trh je absolutně uzavřený do sebe a nekomunikuje s vnějším světem. Všechny sousední státy Evropské unie jsou destabilizované, protože Evropa se uzavřela do sebe a přestala obchodovat s okolím. A samozřejmě dochází k destabilizaci, migrační vlna je důsledkem této unijní obchodní politiky,“ tvrdí Payne.

„Britové chtějí mít se světem daleko volnější obchod. Jednotný trh se odlišuje od toho, co zbytek světa rozumí pod volným obchodem.“ Jiří Payne

Nidermayer ovšem jeho výroky považuje za absurdní. Během jednání se prý ukázalo, že Britové chtějí mít celní systém a obchodní dohody dramaticky odlišné od Evropské unie, a to vyvolává potřebu, aby hranice mezi jinak postavenými obchodními zónami nebyla volně prostupná.

„Je to rozhodnutí Británie. Já bych byl hrozně rád, kdyby výsledek byl podobný norskému modelu, bohužel politická vůle tvrdého křídla Konzervativní strany je úplně jiná. A to je hlavní komplikace,“ uzavírá europoslanec zvolený za TOP 09 a STAN.

Zdroj: plus.rohlas.cz

CELÝ ROZHOVOR

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31