Veřejné čtení Lisabonské smlouvy již tuto neděli

Publikováno: 15.4.2009, zhlédnuto: 2828x

Většina Čechů vůbec netuší, co to je Lisabonská smlouva. Přitom Senát má o ní hlasovat už za necelý měsíc. Svobodní se proto rozhodli, že české veřejnosti pomohou s poznáním Lisabonské smlouvy (LS), kterou kategoricky odmítají. Akci podpoří osobní účastí i řada známých osobností.

Svobodní zjistili, že například celá síť Městské knihovny v Praze nedisponuje ani jediným výtiskem Lisabonské smlouvy! „Jak se s ní mohli občané seznámit, když není k dispozici? Vláda investuje desítky milionů na propagaci EU, ale ani jeden výtisk nepošle do knihoven. V knihovně sice tvrdí, že stačí, když je na Internetu. Jenže – přečtení celé LS trvá asi 14 hodin, na tak dlouho nikoho k internetu ani v knihovně nepustí, “ objasňuje Jiří Payne, místopředseda Svobodných a leader eurokandidátky.

Svobodní budou LS veřejně číst v neděli 19. dubna na nám. Republiky v Praze od 9:00 do 21 hod. (celkem 12 hodin). V celodenním řetězovém čtení se vystřídají VIP osobnosti, členové i příznivci Svobodných. Cílem happeningu v centru metropole je upozornit veřejnost na nevýhodnost i nesrozumitelnost LS před jejím schvalováním v Senátu.

Podle posledního průzkumu CVVM plné tři čtvrtiny Čechů nevědí, co je to Lisabonská smlouva. Jen 5% to ví „velmi dobře“. Schválení LS senátory Parlamentu ČR si přeje JEN 38% občanů, čtvrtina lidí chce opak a 37% nemá na toto žádný názor.

Svobodní jsou zásadně proti přijetí LS. „Za obzvlášť nebezpečný projev nedemokratických trendů v EU pokládáme tlak na přijetí Lisabonské smlouvy. Jde o hrubé porušení i vlastních pravidel EU, podle nichž smlouva odmítnutá jedním státem (viz irské referendum) nemůže vstoupit v platnost,“ upozorňuje předseda Svobodných Petr Mach.

„Je to skvělý nápad číst ty naprosto nesrozumitelné věty veřejně,“ reagoval houslový virtuos Václav Hudeček, který jako jeden z prvních projevil zájem se čtení LS aktivně zúčastnit. Bohužel ale v uvedeném termínu má koncert v Německu. „Je nám to líto a moc vám držíme palce,“ řekl Svobodným i za svou ženu Mistr Hudeček.
Podobně akci podporuje např. i kytarista Lubomír Brabec, který se ale bude v té době plavit po moři a velice lituje, že nemůže být přítomen osobně.

Kateřina Bouda Kašparová
mediální zástupce Strany svobodných občanů

Licence Creative Commons

PDF Facebook Linkuj MySpace Tweet
Praha Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj kraje

Kalendář akcí

  • v nejbližších dnech se nekoná žádná akce

zobrazit všechny akce Svobodných

Chci se stát členem strany chci se zaregistrovat jako příznivec chci poskytnout dar nebo plochu k reklamě

Chci sledovat novinky Chci se stát fanouškem Chci odebírat videa Chci sledovat prohlášení Přidat do kruhů