BEDNÁŘ: Podivná česko-německá komora

Publikováno: 8.7.2011, zhlédnuto: 2213x

Miloslav  Bednář

Česko-německá průmyslová a obchodní komora se svou činností od obdobných komor v České republice nápadně odlišuje. Ve vztahu k hostitelskému státu tato organizace německých firem programově vystupuje s politickými požadavky.

V oficiálním dokumentu nazvaném „Hospodářsko-politická stanoviska“ má tato komora na prvním místě bod „Zavedení eura České republice.“ Vzhledem k tomu, že její členové v ČR investovali v době, kdy žádné euro neexistovalo, lze usuzovat, že Česko-německá průmyslová a obchodní komora vyvíjí činnost na politickou objednávku. Tedy dostat českou vládu pod tlak, a získat pro sebe bez ohledu na Českou republiku výhodu z odstranění směnného kursu. Jiné obdobné komory (i z eurostátů) s takto ofenzivními požadavky nevystupují.

Za pozornost rovněž stojí oficiální komuniké německé komory ze setkání s předsedou vlády Petrem Nečasem. Komuniké ve vyhroceně polemickém tónu napadá českou veřejnou diskusi kolem případného zavedení eura. Problémy jednotlivých eurozemí podle komuniké nelze, jak se v české debatě děje, svalovat na měnovou unii jako takovou, nýbrž jen na špatné finanční řízení několika málo zemí. Ty se nyní v české debatě údajně zneužívají jako argument proti zavedení eura, jak za komoru v komuniké tvrdí její  nový prezident Radomír Šimek.  

Tento oficiální protiargument německé komory je demagogický a věcně neudržitelný. Vlastně jen opakuje neméně oficiální a značně pokrytecké obviňování např. Řeků dnešními evropskými vůdci coby vyvrhelů. Navzdory doložitelné skutečnosti, že euro bylo Řecku Evropskou unií prakticky vnuceno, a to z politických, tedy euro-federalistických důvodů.

Česko-německá průmyslová a obchodní komora by ve svém působení v České republice měla přesvědčivě odmítnout prosazování politických požadavků. Měla by se totiž chovat jako každá jiná slušná instituce daného typu.

Vyšlo v Lidových novinách

Miloslav Bednář,  politický filosof,  místopředseda Strany svobodných občanů

Licence Creative Commons

PDF Facebook Linkuj MySpace Tweet
Praha Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj kraje

Kalendář akcí

  • v nejbližších dnech se nekoná žádná akce

zobrazit všechny akce Svobodných

Chci se stát členem strany chci se zaregistrovat jako příznivec chci poskytnout dar nebo plochu k reklamě

Chci sledovat novinky Chci se stát fanouškem Chci odebírat videa Chci sledovat prohlášení Přidat do kruhů